Banner Collegium Polonicum

Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT

Zapraszamy do lAbiRynTu sztuki

PROGRAM

PLAKAT

Październikowy weekend 19-21. 2018 zapowiada się bardzo interesująco ponieważ organizatorzy Festiwalu Nowej Sztuki lAbirynT przygotowali ponad 30 akcji artystycznych, wystaw, pokazów filmowych, spotkań z twórcami, wykładów, performance’ów i happeningów artystów z Austrii, Czech, Estonii, Grecji, Japonii, Korei, Malty, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, USA i Włoch.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy hasło „Syndrom nadmiaru”. Odnosi się ono zarówno do nadmiaru informacji i bodźców, którymi atakowani jesteśmy przez otaczające nas media, jak i do globalnego konsumpcjonizmu pozbawionego etyki, który charakteryzuje dzisiejsze społeczeństwo. Kierowani głodem nowości otaczamy się elektronicznymi gadżetami o coraz większej ilości funkcji. Wylewający się z nich medialny strumień zalewa nas zwiększając ilość wiadomości przy jednoczesnym spłyceniu odbioru całości oraz braku refleksji spowodowanym ograniczonymi możliwościami przyswajania informacji. Z jednej strony zalewani jesteśmy informacjami, z drugiej sami napędzamy konsumpcjonizm, jednocześnie stając się jego niewolnikami. Nasze coraz większe potrzeby posiadania zaspokajamy pozbawioną etyki pracą osób gdzieś na drugiej półkuli ziemi.

Jeśli zadaniem sztuki jest stawiać pytania egzystencjalne oraz poruszać emocjonalnie, to należy spytać, w jaki sposób powinna się poruszać w aktualnym obszarze pomiędzy etyką a estetyką. W czasach nadmiaru i przesytu festiwal lAbiRynT okazuje się być czymś wyjątkowym. Wybitni artyści przyjeżdżają tu ze swoimi pracami na własny koszt, by podczas trzydniowej wędrówki z jednej prezentacji na drugą wymienić swoje doświadczenia  wzajemnie się inspirować i konfrontować z widownią. Festiwal „lAbiRynT”, w przeciwieństwie do wielkich wydarzeń, opiera się na wymianie między ludźmi, tworząc tym samym w świecie sztuki nową jakość społeczną, intelektualną i duchową.

Przez trzy dni festiwalu na pograniczu polsko-niemieckim odbędzie się wiele ciekawych spotkań ze sztuką, większości prezentacji towarzyszyć będzie fotografia i multimedia, choć znaleźć będzie można również malarstwo, instalacje, grafikę czy też tzw. techniki własne. Festiwal nie tylko prezentuje sztukę, ale i zachęca zainteresowanych z obu stron Odry do jej współtworzenia w ramach odbywającej się każdego roku Akademii Fotografii i Multimediów „lAbiRynT”, której efekty końcowe w formie wystaw prezentowane są podczas festiwalu.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali zarówno artyści międzynarodowego formatu, mający znaczący dorobek artystyczny jak i początkujący twórcy – studenci uczelni artystycznych: Uniwersytetu Artystycznego z Poznania, Akademii Sztuki ze Szczecina, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej z Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych z Bratysławy, Uniwersytetu Śląskiego w Opavie czy Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, którzy zaprezentują się podczas tegorocznej edycji festiwalu konfrontując się z uznanymi już twórcami.

Proponując tegoroczne hasło Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT: „Syndrom nadmiaru” kuratorzy festiwalu: Anna Panek-Kusz, Jerzy Olek i Michael Kurzwelly odnieśli się do aktualnych tendencji i „przepełnienia” świata w niemal każdej dziedzinie życia, które nie daje spełnienia, a niesie za sobą wiele niebezpiecznych zjawisk. Artystyczny dyskurs jaki roztoczy się podczas 19. lAbiRynTu ujawnia niezliczone  konteksty i adnotacje, przefiltrowane i zinterpretowane przez artystów z wielu krajów, a syndrom nadmiaru zostaje poddany wnikliwej analizie formalno-wizualnej. Również zaprzeczeniu i niedopowiedzeniu.