Banner Collegium Polonicum

Działalność popularnonaukowa w Collegium Polonicum. Z wizytą w laboratorium Collegium Polonicum

Rok akademicki 2014/2015 obfitował w wiele zajęć popularnonaukowych realizowanych w laboratorium naukowo-badawczym Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach przez Panią dr Aleksandrę Ibragimow w ramach innowacji pedagogicznych, projektów autorskich oraz programów profilaktycznych.

W kwietniu przy współpracy z Panią Moniką Jasiniak z Ochotniczego Hufca Pracy w Słubicach odbywały się w ramach projektu autorskiego warsztaty pn.: „W kropli wody”. Wychowankowie tejże placówki mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej o wodzie i jej właściwościach oraz poznać tajniki pracy w laboratorium naukowo-badawczym. Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w warsztatach oraz z ogromnym zaangażowaniem wykonywała precyzyjne doświadczenia chemiczne.

W maju odbyła się druga edycja warsztatów antynikotynowych realizowanych przy współpracy z Panią Iwoną Chruścińską ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Panią Aleksandrą Bugaj z Gimnazjum nr 2 w Słubicach z okazji obchodzonego 31 maja każdego roku Światowego Dnia bez Papierosa. Podczas zajęć uczniowie wykonywali doświadczenie, dzięki któremu przekonali się, że w papierosach znajduje się wiele szkodliwych substancji, które mogą dostać się do organizmu osób palących papierosy, jak i osób nie palących, skazanych na wdychanie dymu papierosowego w miejscach publicznych.   

Natomiast w czerwcu już po raz trzeci odwiedzili nas najmłodsi słubiczanie – przedszkolacy z Przedszkola Samorządowego nr 1 ,,Jarzębinka” w ramach realizowanej wspólnie innowacji pedagogicznej Pani Marioli Jasiniak pn.: ,,Podróże do krainy przyrody”. Poprzez aktywne ćwiczenia oraz zabawę nasi goście odkryli fascynujący świat wody i dowiedzieli się jak ważna jest woda w życiu człowieka, zwierząt i roślin.

 

Dr Aleksandra Ibragimow, słubiczanka, jest absolwentką dwóch kierunków magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: ochrony środowiska ze specjalnością chemia środowiska oraz gospodarki przestrzennej ze specjalnością rozwój i rewitalizacja wsi i obszarów miejskich. Tytuł doktora obroniła w 2012 r. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Od 2013 r. jest adiunktem w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach, wspólnej placówce naukowo badawczej UAM oraz Uniwersytet Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Od 2008 r. prowadzi ona badania interdyscyplinarne dotyczące m.in. zanieczyszczenia osadów fluwialnych granicznego odcinka rzeki Odry. Ponadto działa ona bardzo aktywnie na rzecz popularyzacji nauk przyrodniczych i była odpowiedzialna za przygotowanie koncepcji i wdrożenie programu edukacyjnego Fundacji na rzecz Collegium Polonicum pn.: Eko-Uniwersytet dla dzieci.

 www1 ©PNIB

 

 www2 ©PNIB

 

 www3 ©PNIB

 

 www4 ©PNIB

 www5 ©PNIB