Jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

1 maja w Collegium Polonicum z okazji jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej gościli ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Annalena Baerbock.

Gości powitali gospodarze uczelni prorektor Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas i prezydent Europa-Universität Viadrina prof. Eduard Mühle.

Gościom towarzyszyli m.in. wojewoda lubuski Marek Cebula, premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke, marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński i władze samorządowe dwumiasta.

Podczas pobytu w Collegium Polonicum R. Sikorski i A. Baerbock wpisali się do księgi pamiątkowej CP. Spotkali się także ze studentami CP i Uniwersytetu Viadrina, z którymi rozmawiali o przyszłości i wyzwaniach stojących przed Unią Europejską.

Tego dnia wokół CP odbył się wesoły i kolorowy piknik europejski, gdzie przez cały dzień mieszkańcy dwumiasta wspólnie świętowali ten ważny jubileusz.

O 16.00 w dużej auli odbyło się uroczyste spotkanie połączone z koncertem. W programie znalazła się m.in. uwertura do opery Prometeusz Beethovena i finał koncertu fortepianowego e-moll Chopina. Wystąpiła Brandenburska Orkiestra Państwowa pod dyrekcją Howarda Griffitha i słubicki pianista Maciej Smoląg.