Banner Collegium Polonicum

30 lat
Collegium Polonicum

Pięć lat temu Collegium Polonicum świętowało jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji odbył się I Zjazd Absolwentów uczelni, przygotowano jubileuszową wystawę oraz wydano publikację przedstawiająca bogatą działalność placówki w formie wspomnień osób zaangażowanych bezpośrednio w jej powstanie i historię. W roku 2021 uczelnia świętuje jubileusz 30-lecia. Niemal 30 lat temu, 1991 roku został reaktywowany Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i w tym samym roku narodziła się idea utworzenia w tym symbolicznym miejscu, na granicy, polsko-niemieckiej placówki naukowej. I tak oto Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wspólnie powołali Collegium Polonicum w Słubicach. Na przestrzeni trzech dekad Collegium Polonicum ukończyło ponad 3500 absolwentów.

Ze względu na pandemię jubileusz 30-lecia będzie miał inny charakter, niż zamierzano. Część uroczystości odbędzie się online lub będzie miała charakter hybrydowy. Uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na cały rok 2021, a punktem kulminacyjnym będzie otwarcie dużej auli po kapitalnym remoncie z powodu pożaru. Uroczystościom akademickim towarzyszyć będzie bogaty program dodatkowy, m.in. dyskusja panelowa dotycząca transgranicznej nauki, która odbędzie się 17 czerwca 2021 online.

Jesienią odbędą się wernisaż wystawy malarskiej „Portrety Collegium Polonicum”, przedstawiającej osoby związane z życiem placówki oraz prezentacja albumu fotograficznego.

Z okazji 30-lecia powstało jubileuszowe logo oraz pierwszy polsko-niemiecki kalendarz, uwzględniający dni świąteczne z obu stron Odry, co wielu instytucjom ułatwia pracę i planowanie spotkań.

CP-wiosna-głowny-600 ©Adam Czerneńko