Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 6/2009

Wystawa fotograficzna Gustava Rauscha w Collegium Polonicum

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej "Most miejski" Gustava Rauscha w foyer Collegium Polonicum. Wystawa składa się z dwóch części i ukazuje fotografie mostu zrobione pierwszego maja 2004 roku oraz wiosną tego roku.

 

01 maja 2004 Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W nocy z 30 kwietnia na 01 maja mieszkańcy we Frankfurcie i w Słubicach bawili się na festynach, a o północy oglądali pokaz fajerwerków. Po frankfurckiej stronie ludzie cierpliwie czekali przed budynkiem odpraw. Panował wyjątkowy nastrój, który przypominał wydarzenia z 1989, kiedy upadł mur berliński. Czuło się, że tej nocy kończy się pewna faza europejskiej historii, a zaczyna nowa. Zdjęcia fotografa Gustava Rauscha przywołują po 5 latach to historyczne wydarzenie. Pokazują świętujących, lecz również zamyślonych ludzi z obu stron Odry.

 

Pięć lat później na moście znów zagościła codzienność. Zniesiono kontrole graniczne, zamknięto punkty odpraw, a niektóre z budynków zdemontowano. Ruch między Polska a Niemcami odbywa się bez przeszkód. Te zmiany uchwycił w swoich zdjęciach fotograf wiosną tego roku.

 

W piątek, 24 kwietnia br. o godz. 15.00 w Collegium Polonicum odbędzie się otwarcie drugiej części wystawy "Most miejski", która ukazuje aktualne fotografie mostu.

 

30 kwietnia br. studenci Collegium Polonicum symbolicznie przeniosą przez most pierwszą część wystawy z biblioteki miejskiej we Frankfurcie nad Odrą do Collegium Polonicum w Słubicach. Prace zostaną dołączone do wystawy w Collegium Polonicum i będzie można je oglądać do 30 czerwca br. w foyer Collegium Polonicum.

 

Gustav Rausch, urodził się w 1961 roku w Erlangen, dorastał w Oberfranken. W 1991 roku został adwokatem w Bayreuth. Od 1995 roku prowadzi własną kancelarię Berlinie Köpenick (www.kanzlei-rausch.de).

 

Gustav Rausch zajmuje się fotografią jako sztuką i formą dokumentacji od czasów szkolnych (www.fotorausch.com). W 2002 roku uczęszczał na kurs znanego fotografa Matthiasa Richtera (www.imago-fotokunst.de). Od tego czasu robi wyłącznie czarno-białe fotografie. Jego prace można było oglądać podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Berlinie.

 

Informacji udziela:

 

Collegium Polonicum

Public Relations

ul. Kościuszki 1

69-100 Słubice

tel.: 095/ 7592 412

fax: 095/ 7592 409

e-mail: press.cp@euv-frankfurt-o.de

www.cp.edu.pl