Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 32

Koncert symfoniczny w Collegium Polonicum

 

 

Tego nie można przegapić!

Jeden z najlepszych polskich pianistów młodego pokolenia – Paweł Kowalski, jedno z najdoskonalszych dzieł muzyki fortepianowej – II Koncert fortepianowy Sergiusza Rachmaninowa i zakupiony w tym roku, doskonały fortepian koncertowy Yamaha S6, będą głównymi bohaterami koncertu symfonicznego, który obędzie się w sobotę 10 października 2009 o godz. 19.30 w dużej auli słubickiego Collegium Polonicum. O symfoniczna oprawę koncertu zadba Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego.

W programie koncertu usłyszymy także utwory innych mistrzów rosyjskiej symfoniki: Piotra Czajkowskiego i Aleksandra Borodina. Będą to m. In. fragmenty znanych i lubianych baletów: "Dziadka do orzechów" i "Jeziora łabędziego".

 

Paweł Kowalski

Jest pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który wykonał 13 kwietnia 1989 w Warszawie, pod dyrekcją kompozytora [1].

Koncertuje w Europie, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej. Koncertował z Sinfonią Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z okazji jubileuszu 10-lecia orkiestry (1994). Dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty kompaktowe z utworami Beethovena, Brahmsa, Chopina, Zarębskiego.

W 2004 roku był solistą w Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu "Pociąg do Muzyki Kilara". W 2005 r. był członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Hummla w Bratysławie.

W latach 2005-2008 koncertował m.in. z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową, występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wielkiej Sali Tonhalle w Zurichu, Salon Dorado w Buenos Aires.

 

II koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergiusza Rachmaninowa

Koncert ten jest jednym ze szczytowych i ostatnich dzieł neoromantyzmu. Jest także jednym z najchętniej granych i słuchanych utworów na fortepian i orkiestrę. Łączy on ze sobą mistrzostwo pianistycznej wirtuozerii, słowiańską lirykę z niemalże brodwayowskim ujęciem towarzyszącej, a raczej współtworzącej muzyczną materię orkiestry symfonicznej. Koncert pełen wzruszających tematów, niespodziewanych zwrotów oraz przede wszystkim brawurowych i zapierających dech w piersiach partii fortepianu.

2009-10-10 | 19:30 | Aula CP | bilety, kasa SMOK - 20 zł

Koncert symfoniczny - Rachmaninow, Czajkowski, Borodin

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej

CZESŁAW GRABOWSKI - dyrygent

PAWEŁ KOWALSKI - fortepian

 

A. Borodin - W stepach Azji Środkowej

S. Rachmaninow - II koncert fortepianowy

P. Czajkowski - fragmenty z baletów "Jezioro łabędzie", "Śpiąca królewna", "Dziadek do orzechów"

 

Tomasz Pilarski

dyrektor

 

Słubicki Miejski Ośrodek Kultury

ul. I Maja 1, 69-100 Słubice

Tel. +48 95 275 24 39, Fax +48 95 758 83 28

Mobile +48 602 289 794

www.smok.slubice.pl