Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 33

Sztuka teatralna "Pamiętnik Anny Frank" w Collegium Polonicum

 

 

W czwartek, 22 października 2009 zapraszamy o godz. 16.00 do małej auli Collegium Polonicum na sztukę teatralną "Pamiętnik Anny Frank".

 

Wstęp wolny!

 

Rok 1942. W Europie i w innych częściach świata szaleje wojna. Również Holandia jest okupowana przez nazistów. W amsterdamskiej oficynie, w której schronienie przed prześladowaniem znalazła żydowska rodzina Frank i ich znajomi, Anna Frank zaczyna pisać.

 

Obok pamiętnika, jej "najlepszego przyjaciela", powstają historie, w których Anna wspomina swoje szkolne czasy, gdy mogła żyć jak inni młodzi ludzie.

 

Nowe opracowanie powstałej w 1955 roku sztuki skierowane jest przede wszystkim do współczesnej młodej generacji i ma pokazać, że przestępstwa, które wyrządzili ludzie ludziom, nie mogą zostać zapomniane i że powstrzymać je może tylko "wewnętrzne dobro w człowieku" (Anna Frank). "Jeśli Bóg pozwoli mi żyć", pisze w swoim pamiętniku trzynastolatka "chcę pracować dla ludzi."

 

Chciała zostać dziennikarką albo pisarką, którą przecież była w swoich pierwszych nieśmiałych notatkach. Miała wyczucie prostych głębokich uczuć. Była ciągle w sprzeczności z własnymi uczuciami i bardzo krytyczna wobec wszystkiego, co się wokół niej działo, a mimo to powściągliwa i wyczekująca.

Miała talent Rilkego i Heinricha Heine i spotkał ją tragiczny los za wcześnie zerwanego kwiatu.

 

Sztukę wystawia grupa teatralna FREIE BÜHNE 07 z Berlina-Hessenwinkel. Opracowanie sceniczne przygotował Roland Müller, reżyseruje Matthias Schubert, muzyka Fred Hoffmann, scenografia Michail Milmeyster.

 

Przedstawienie teatralne odbędzie się w języku niemieckim z synchronicznymi napisami w języku polskim wyświetlanymi nad sceną.

 

 

Informacji udziela:

 

Collegium Polonicum

Public Relations

ul. Kościuszki 1

69-100 Słubice

tel.: 095/ 7592 412

fax: 095/ 7592 409

e-mail: press.cp@euv-frankfurt-o.de

www.cp.edu.pl