Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 5

Wystawa fotografii "Architektura Ziemi Obiecanej"

Wiesława Stachlewskiego w Collegium Polonicum

 

W dniach od 08 marca do 16 kwietnia br. zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy fotograficznej "Architektura Ziemi Obiecanej" w foyer, I piętro Collegium Polonicum. Autorem prac jest doktor Wiesław Stachlewski – geograf, a także autor kilku książek i przewodników turystycznych oraz reportaży z podróży po 30 krajach Europy. W pracy zawodowej wykładał, m.in. geografię turystyczną Polski i świata na uniwersytetach Szczecińskim i Bydgoskim.

Prezentowany tu cykl fotografii pt. "Architektura Ziemi Obiecanej" w 2008r. eksponowany był w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Wystawa ma na celu przybliżenie uroków kapitalistycznej architektury dawnej Łodzi, miasta kojarzonego z "Ziemią Obiecaną" Władysława Reymonta i wspaniałym filmem Andrzeja Wajdy.

Na przełomie XIX i XX w. miał miejsce dynamiczny rozwój miasta, a liczba ludności wzrosła dwudziestokrotnie, co było ewenementem w skali Europy. Równie osobliwy był skład narodowościowy. W wyniku rozwoju przemysłu, właściciele fabryk, głównie Niemcy i Żydzi gromadzili niebotyczne fortuny, a o ich pozycji, oprócz kont bankowych, świadczyły zachowane do dziś reprezentacyjne pałace i wille. Pewien przekrój ówczesnych trendów w architekturze mieszkalnej, przemysłowej, sakralnej i sepulkralnej prezentuje niniejsza wystawa.

Autor wystawy postawił sobie za cel poprawę negatywnego wizerunku Łodzi, pokutującego wciąż w świadomości Polaków, niestety również części łodzian.

Autor żywi nadzieję że zachęci oglądających do zwiedzenia Łodzi, zwłaszcza, że miasto posiada liczne walory kulturowe m.in. wspaniałe, unikalne w skali kraju muzea: kinematografii, włókiennictwa, sztuki i in.

Wiesław Stachlewski jest fotoamatorem i jak twierdzi, jego przygoda z fotografią trwa już ponad pół wieku, do pierwszych sukcesów zalicza kilkanaście fotografii opublikowanych w ramach cyklu "Piękne dziewczęta na łamy Odgłosów" (młodzieńcza fascynacja). W kolejnych latach ponad setka jego zdjęć znalazła się w różnych czasopismach i na okładkach kilku książek, ostatnio kilkadziesiąt fotografii wydrukowano, m.in. w miesięczniku "Piotrkowska 104".

Głównym tematem większości zdjęć autora były walory przyrodnicze i kulturowe Łodzi, Polski i Europy. Z tych zainteresowań zrodziło się bogate fotoarchiwum. W latach 2006-2008 kilkadziesiąt fotografii z podróży po Europie było eksponowanych na trzech wystawach indywidualnych w Łodzi i w Bydgoszczy. Inna wystawa: "Architektura sepulkralna Cmentarza Żydowskiego w Łodzi" była prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (2009). Aktualnie w "Galerii Łódka" Łódzkiego Domu Kultury, eksponowana jest wystawa pt. "Impresje i skojarzenia".

 

Informacji udziela:

Collegium Polonicum
Public Relations
Ul. Kościuszki 1
69-100 Słubice
Tel. 095 7592 412
Fax: 095 7592 409
e-mail: press.cp@cp.edu.pl
www.cp.edu.pl