Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 11

W ramach międzynarodowej konferencji

Moje? Twoje? Nasze. Polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe a społeczeństwo obywatelskie w dzisiejszej Polsce - doświadczenia, trendy, szanse

Katedra Ochrony Zabytków Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą

serdecznie zaprasza na projekcję filmu

Domy Pana.

Historie kościołów na Dolnym Śląsku

Häuser des Herrn.

Kirchengeschichten aus Niederschlesien

 

piątek, 11 marca 2011 o godz. 20:15

Miejsce: Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1, 69-100 Słubice

Wstęp wolny

 

Film zostanie zaprezentowany w wersji dwujęzycznej.

Film „Domy Pana” opowiada o historii współczesnych kościołów protestanckich na Dolnym Śląsku. Zapoczątkowany chęcią odnalezienia śladów dawnych, protestanckich domów bożych, stał sie stopniowo świadectwem żywej kultury i postępującego w dzisiejszych czasach zbliżenia pomiędzy Polakami, Niemcami, protestantami i katolikami na Śląsku. Bodźcem do nakręcenia filmu była obecność na Dolnym Śląsku wielu ruin kościelnych. Fakt ten skłonił reżyserkę Utę Badurę do tego, by wraz z polsko-niemieckim zespołem udać się w roczną podróż po Dolnym Śląsku i by porozmawiać z ludźmi, czującymi związek z ongiś ewangelickimi kościołami. Kilka z tych świątyń należy dziś do katolików, inne są w rękach protestantów, jeszcze innym grozi całkowite zniszczenie.

Poprzez wywiady i relacje kreślące tło wydarzeń, film opowiada o rozprzestrzenianiu się reformacji na Śląsku, o powstawaniu ewangelickich świątyń, o sytuacji kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce po II wojnie światowej oraz o obecnej sytuacji parafii ewangelickich na polskim Dolnym Śląsku. Film „Domy Pana” nie traktuje o zmierzchu kościołów protestanckich w Polsce, lecz o momentach przełomowych, zmianach i szansach na przyszłość.

 

Produkcja: 2010 Badura Film und Gesellschaft für interregionalen Kulturaustausch e. V.
reżyseria: Ute Badura / montaż: Franziska von Berlepsch / zdjęcia: Günter Berghaus
/ dźwięk: Ingo Hattendorf, Frank Bubenza, Katharina Migdoll