Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 17

XX lat polsko-niemieckiej współpracy sądowniczej.
Uroczystość we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach w dniu 22 września 2011

 

Z okazji 20 rocznicy podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Przyjaźni w czwartek, 22 września 2011, we współpracy z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się wspólna uroczystość prezydentów Brandenburskiego Wyższego Sądu Krajowego oraz Wyższego Sądu Krajowego w Dreźnie i Rostocku. W duchu tego traktatu sądy i prokuratury po obu stronach Odry prowadzą od lat konstruktywną i pełną zaufania współpracę. Obchodzony jubileusz jest również okazją do uhonorowania na odbywającej się w tym dniu konferencji współpracy pomiędzy landami Brandenburgia, Mecklemburgia-Pomorze i Saksonia.

 

Uniwersytet Europejski Viadrina i Collegium Polonicum – dwie instytucje, które symbolicznie odzwierciedlają ponadnarodowe myślenie i działanie – będą gościć przedstawicieli Wyższych Sądów Krajowych z Drezna, Rostocku i Kraju Związkowego Brandenburgia wraz z przedstawicielami sąsiadujących z nimi sądów apelacyjnych w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu, a także przedstawicieli prokuratur generalnych krajów związkowych wraz z instytucjami partnerskimi jak i reprezentantów sąsiadujących z nimi sądów okręgowych i prokuratur okręgowych.

 

Oprócz podsumowania dotychczasowej współpracy, która opiera się na licznych projektach partnerskich, szybkiej i niezbiurokratyzowanej pomocy urzędowej w zakresie ponadgranicznej przestępczości jak i stale rozwijanej pomocy prawnej w innych obszarach celem konferencji jest również wymiana pomysłów dotyczących zintensyfikowania kontaktów w zakresie ponadgranicznej pracy z młodzieżą i nawiązanie kontaktów w europejskim procesie integracji.

 

Szczególnie znaczenie tej współpracy podkreślać będzie obecność ministra sprawiedliwości, pana Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz przedstawicieli Federalnego Ministerstwa Sądownictwa jak i przedstawicieli wydziałów prawnych poszczególnych landów biorących udział w konferencji.

 

Rozpoczęcie uroczystości w Collegium Polonicum o godz. 15:00.

 

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów!

 

Informacji udziela:
Collegium Polonicum
Public Relations
ul. Kościuszki 1
69-100 Słubice
Tel. 095 7592 412
Fax 095 7592 409
press.cp@cp.edu.pl
www.cp.edu.pl