Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 18

Wystawa: Kamienny most na Odrze, wieża Kleista i nie tylko... Słubice na przedwojennych pocztówkach.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Kamienny most na Odrze, wieża Kleista i nie tylko... Słubice na przedwojennych pocztówkach”. Wystawa składa się z ponad 20 oryginalnych, przedwojennych widokówek i będzie można ją oglądać od 3 do 20 października 2011 r., w holu na I piętrze budynku Collegium Polonicum. Ekspozycję przygotował Roland Semik – lokalny historyk-regionalista. W sierpniu była już ona prezentowana w Małej Galerii Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury w Słubicach i ze względu na bardzo duże zainteresowanie oraz zapoznanie studentów z historią Słubic będzie ją można również obejrzeć w Collegium Polonicum.

 

Wystawiane pocztówki mają z reguły format 9x14 cm lub bardzo podobny. Ukazują niekoniecznie wszystkim znany, czasem bezpowrotnie utracony obraz miejsca znanego dziś jako Słubice, a wcześniej jako Dammvorstadt lub Gartenstadt. Rozkład ulic pozostał bardzo zbliżony, jednak otoczenie wielu budynków nierzadko utraciło swoje niedawne oblicze... Dwa motywy przewodnie tej wystawy to kamienny most na Odrze oraz wieża Kleista nieopodal cmentarza komunalnego.

Hobby polegające na zbieraniu pocztówek to deltiologia (filokartystyka), jednak w odniesieniu do konkretnej miejscowości może to być też nauka pomocnicza historii regionalnej. Pomaga bowiem zrozumieć potrzebę pielęgnowania lokalnego dziedzictwa kulturowo-historycznego, by to ocalało dla przyszłych pokoleń... Każda widokówka niesie ze sobą inną ciekawą, historię, ludzkie emocje: miłość, tęsknotę, czy choćby zwykłe pozdrowienie.

Większość kart była niegdyś w oficjalnym obiegu, na ich tylnych stronach zachowały się znaczki oraz pieczęcie pocztowe, w tym także poczt polowych okresu obu wojen światowych! Każda z kart zawiera także stosowny opis w języku polskim i niemieckim.

Pocztówki z kolekcji Rolanda Semika pochodzą z różnych, czasem nieistniejących już wydawnictw: Deutscher Nationalverlag, Leipziger Kunstverlag (Lipsk), Paul Meyer Kunstverlag (Brema), Reinicke & Rubin (Mageburg), Verlag Franz Köhler (Frankfurt nad Odrą), Verlag Hans Andres (Berlin), Verlag Hermann Schinke (Frankfurt nad Odrą), Verlag L. Haase & Co. (Berlin), Verlag Richard Schenker (Erfurt), Verlag W. Winkelmann.

Serdecznie zapraszamy!!!