Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 13

Wystawa Lomografii w Collegium Polonicum

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych w środę, 30 maja br. o godz. 15:15 na wernisaż wystawy „Lomografia”. Wystawę tworzy mozaika kilkuset zdjęć autorstwa studentów i pracowników Collegium Polonicum.

„Lomografia” (od nazwy radzieckiego fotoaparatu Lomo), to praktyczne doświadczenie fotografii, moda i styl budowane przez ostatnie 20 lat.

Entuzjaści lomografii fotografują głównie za pomocą analogowych aparatów (z lat 60-70 i nowocześniejszych), starając się uzyskać efekty wizualne bez pomocy komputera, wykorzystując właściwości światła i kliszy.

Styl lomografii charakteryzuje się ekspresją barw, spontanicznością, ruchem i emocjami. To niemal styl życia i forma kreatywnej komunikacji.

Lomografia odkryła dotychczas niedoceniane specyficzne możliwości analogowej (a później i cyfrowej) fotografii. Od soczystych kolorów i unikalnej atmosfery począwszy, a na rozdzielczości obrazu, nieostrościach i zaakceptowaniu błędów technicznych kończąc. Być może najważniejszą cechą tej fotografii jest nieskończona ilość możliwości i technik.

Podstawowa idea Lomografii - „bądź szybki, nie myśl, miej otwarty umysł w stosunku do swojego środowiska, chłoń wszystko” determinuje sposób fotografowania.

Lomografia pobudza kreatywne myślenie, oraz artystyczne podejście do życia. Pozwala każdemu zaprezentować swój własny, indywidualny mały świat, który, połączony z innymi tworzy najbardziej autentyczny i najbardziej kolorowy obraz naszej rzeczywistości.