Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 23

Otwarcie wystawy „Salony i dworki literackie po obu stronach Odry oraz „Niektórzy lubią poezję” –

salon literacki u Wisławy Szymborskiej

w Collegium Polonicum w Słubicach

 

W piątek, 9 listopada 2012 roku o godzinie 18:00 zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do foyer Collegium Polonicum na otwarcie wystawy „Salony i dworki literackie po obu stronach Odry”. Polsko-niemiecka wystawa składa się z 20 tablic i prezentuje tzw. "różnorodne życie towarzyskie", które powstało około 1800 roku w Belinie i w Brandenburgii w dobie przełomu społecznego. W salonach wykształconych kobiet spotykali się poeci i politycy, arystokraci i mieszczanie, mężczyźni i kobiety. Wspólne zainteresowanie tematami literacko-filozoficznymi pomogło w przełamaniu granic, granic między mężczyznami i kobietami, między poszczególnymi zawodami, wyznaniami i regionami.

 

W ramach projektu dla Euroregionu Pro Europa Viadrina muzeum Kleista i Collegium Polonicum razem z pozostałymi polskimi i niemieckimi partnerami zgłębiali polskie i niemieckie pytania, jak doszło do powstania salonów literackich i co dziś one oznaczają. Wystawa w j. polskim i niemieckim opowiada historię tych różnorodnych ponadgranicznych kontaktów i stawia pytanie, jak dziś można skorzystać z tej tradycji.

 

Po otwarciu zapraszamy do salonu literackiego u Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję” w bibliotece Collegium Polonicum. Szymborska – laureatka Nagrody Nobla i jedna z najpopularniejszych polskich poetek XX wieku – trochę z przymrużeniem oka hołdowała tradycji salonu literackiego w swoim mieszkaniu w Krakowie.

 

Podczas nieformalnych spotkań z przyjaciółmi i dobrymi znajomymi grano w gry, żartowano, dyskutowano o literaturze życiu. Pragniemy przyłączyć się do tego

zwyczaju urządzając wieczór poezji Szymborskiej połączony z dyskusją. Można będzie także obejrzeć wystawę „Karl Dedecius i polscy nobliści”.

 

Organizatorzy: Muzeum Kleista we Frankfurcie nad Odrą, Collegium Polonicum w Słubicach.

Goście salonu: Agnieszka Brockmann, Beata Halicka, Anette Handke

 

Program:

godz. 18:00 otwarcie wystawy „Salony i dworki literackie po obu stronach Odry”

ok. godz. 18:20 salon literacki u Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”

 

 

Informacji udziela:

Collegium Polonicum
Public Relations
ul. Kościuszki 1
69-100 Słubice
tel.: 95/ 7592 412
fax: 95/ 7592 409
e-mail: press.cp@euv-frankfurt-o.de
www.cp.edu.pl