Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 25

okladka_b4-th ©cp

Koncert
ROZMOWA Z PIRAMIDAMI

W czwartek, 29 listopada br. o godz. 18:00 zapraszamy do dużej auli Collegium Polonicum na koncert „ Rozmowa z piramidami”. Wystąpi Piotr Kajetan Matczuk (fortepian i śpiew) – zwycięzca VI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja.

Wstęp wolny!

Rozmowa z piramidami - to koncert w nowoczesnych i dynamicznych aranżacjach, składający się z tekstów polskich poetów okresu romantyzmu: Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Asnyka.

Podczas koncertu w Collegium Polonicum 29 listopada będzie można usłyszeć wybór z tych piosenek, które znalazły się na płycie wydanej przez Wytwórnię MTJ o tytule Rozmowa z piramidami - autorstwa Piotra Kajetana Matczuka (premiera płyty odbyła się 10 października w Warszawie). Oprócz tego zabrzmią utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacquesa Brela i Jacka Kaczmarskiego.

O „Rozmowie z piramidami” tak pisał Rafał Żebrowski, siostrzeniec Zbigniewa Herberta:

(…) Dlaczego więc romantyzm? Wszak to w Polsce nie tylko nurt kulturowy, czy epoka w dziejach literatury, ale i tożsamość narodowa. Kiedy wraz z upadkiem Rzeczpospolitej Obojga Narodów w przeszłość odszedł duch sarmacki, któremu skrycie niejeden z nas dochowuje wierności (np. Jarosław Marek Rymkiewicz), bynajmniej nie powstała próżnia, choć wiele na to wskazywało. Pamiętnikarze zaświadczają, że w końcu XIX w. ludzie pytali bliźnich i samych siebie, co to panie teraz z nami będzie… oraz skrupulatnie kupowali tytuły hrabiowskie od obcych-swoich cesarzy. Jednak nieco tylko później ich synowie szarżowali w wąwozie Somosierry, zawsze „rozumni szałem”. W prezentacji ducha romantyzmu, jaką jest Rozmowa z piramidami, wielkie sprawy uciemiężonego narodu, ludzkości, czy problemy metafizyczne przeplatają się z opowieściami o miłości. Robiono zaś to w ten sposób, by - tak jak w życiu i literaturze – nie były to dwa obce sobie żywioły, lecz by współgrały.

Puszkin ujął tę jedność w triadę pojęć: „I naród mnie po wieczny czas w sercu swym utwierdzi, za to żem lutnią w ten nielitościwy wiek, wysławiać wolność śmiał i wzywał miłosierdzia, i szlachetności uczuć strzegł”. Romantyzm w istocie jest bowiem wielką opowieścią o podróży i nieprzypadkowo tym toposem często się wówczas posługiwano. Wędrówka owa przez przestrzeń i czas, często w ucieczce przed losem lub samym sobą, bądź po drogach wygnania, zawsze była szlakiem ku pięknu i prawdzie, tak jak winno być w życiu, a dobór wierszy programu czyni temu zadość…”

Po koncercie będzie możliwość nabycia płyty.

Program Rozmowa z piramidami oficjalnym patronatem objął Program 2 Telewizji Polskiej.

http://www.tvp.pl/tvp2/patronaty-medialne/rozmowa-z-piramidami/9084936

Serdecznie zapraszamy!

okladka_b4-th ©cp spkdp2012_056-th ©cp

Informacji udziela:
Collegium Polonicum
Public Relations
ul. Kościuszki 1
69-100 Słubice
tel.: 95/ 7592 412
fax: 95/ 7592 409
e-mail: press.cp@euv-frankfurt-o.de
www.cp.edu.pl