Banner Collegium Polonicum

Wystawa "Janusz Korczak w malarstwie Wolfganga Hergetha"

korczak1 ©cp
We wtorek, 26 lutego br. o godz. 12:30 serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wernisaż wystawy „Janusz Korczak w malarstwie Wolfganga Hergetha”. Wystawa składa się z 12 prac, które autor poświęcił Korczakowi i podarował Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Wystawę będzie można oglądać w foyer Collegium Polonicum do końca kwietnia br.

„Moja córka, Sonja, wtedy jeszcze dziewczynka, podarowała mi książkę autorstwa Moniki Pelz. Jej tytuł to Nicht mich will ich retten [Nie mnie chcę ratować]. Opowiada ona o Januszu Korczaku. Byłem bardzo poruszony, i poruszenie to nigdy mnie nie opuściło. Musiałem się z tym jakoś uporać. Aby nadać kształt tej historii stworzyłem najpierw wiele szkiców, projektów i przeprowadziłem wiele różnych prób z kolorami”. – mówi Wolfang Hergeth.

Wolfgang Hergeth urodził się 21 stycznia 1946 roku w Silberbach/ Kraslice/Bohemia/Czechy. Z zawodu jest malarzem sakralnym. Uczył się w warsztacie u swojego ojczyma oraz u artysty malarza Friedricha Schocha.

Ukończył Szkołę Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Monachium oraz Szkołę Rzemiosła Artystycznego w Stuttgarcie. Naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie przerwał po jednym semestrze.

JANUSZ KORCZAK, właściwie Henryk Goldszmit, ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, uśmiercony prawdopodobnie  5. sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince, dokąd dobrowolnie szedł na śmierć podnosząc na duchu 200 dzieci z Domu Sierot, likwidowanego Warszawskiego Getta. Był szlachetnym polskim lekarzem, pisarzem dzieci i pedagogiem. Znany przede wszystkim z oddania i zaangażowania dla dzieci. Słynie z Magna Charta Libertatis, jako pierwszej Konstytucji  Dzieci.

W skład prezentacji wchodzą trzy niezależne wystawy: ww. autorstwa Wolfganga Hergetha z Treblinki, wystawa prac artystycznych dzieci i młodzieży z okazji Roku Korczaka w Polsce oraz wystawa wędrowna pt.: ze Stowarzyszenia Korczaka w Görlitz.

Wystawa została zorganizowana przy udziale Polonica e.V.,  Niemieckie–Polskie Stowarzyszenie ds. Integracji, Kultury i Kształcenia z siedzibą w Berlinie przy wsparciu z funduszy Europa dla Obywateli, programu działania Aktywna pamięć europejska.

korczak2 ©cp