Wystawa "Janusz Korczak w malarstwie Wolfganga Hergetha"

Wystawę będzie można oglądać w foyer Collegium Polonicum do końca kwietnia br.
„Moja córka, Sonja, wtedy jeszcze dziewczynka, podarowała mi książkę autorstwa Moniki Pelz. Jej tytuł to Nicht mich will ich retten [Nie mnie chcę ratować]. Opowiada ona o Januszu Korczaku. Byłem bardzo poruszony, i poruszenie to nigdy mnie nie opuściło. Musiałem się z tym jakoś uporać. Aby nadać kształt tej historii stworzyłem najpierw wiele szkiców, projektów i przeprowadziłem wiele różnych prób z kolorami”. – mówi Wolfang Hergeth.
Wolfgang Hergeth urodził się 21 stycznia 1946 roku w Silberbach/ Kraslice/Bohemia/Czechy. Z zawodu jest malarzem sakralnym. Uczył się w warsztacie u swojego ojczyma oraz u artysty malarza Friedricha Schocha.
Ukończył Szkołę Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Monachium oraz Szkołę Rzemiosła Artystycznego w Stuttgarcie. Naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie przerwał po jednym semestrze.
JANUSZ KORCZAK, właściwie Henryk Goldszmit, ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, uśmiercony prawdopodobnie 5. sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince, dokąd dobrowolnie szedł na śmierć podnosząc na duchu 200 dzieci z Domu Sierot, likwidowanego Warszawskiego Getta. Był szlachetnym polskim lekarzem, pisarzem dzieci i pedagogiem. Znany przede wszystkim z oddania i zaangażowania dla dzieci. Słynie z Magna Charta Libertatis, jako pierwszej Konstytucji Dzieci.
W skład prezentacji wchodzą trzy niezależne wystawy: ww. autorstwa Wolfganga Hergetha z Treblinki, wystawa prac artystycznych dzieci i młodzieży z okazji Roku Korczaka w Polsce oraz wystawa wędrowna pt.: ze Stowarzyszenia Korczaka w Görlitz.
Wystawa została zorganizowana przy udziale Polonica e.V., Niemieckie–Polskie Stowarzyszenie ds. Integracji, Kultury i Kształcenia z siedzibą w Berlinie przy wsparciu z funduszy Europa dla Obywateli, programu działania Aktywna pamięć europejska.