Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 8

SoSt_POLSKA_RGB_BIG ©SonS

Europejski Festiwal - Nauki Przyrodnicze na Scenie

Prawie 350 nauczycieli z 24 krajów zaprezentuje w dniach 25.-28. kwietnia br. podczas europejskiego Festiwalu Science on Stage w UAM Collegium Polonicum w Słubicach i na Uniwersytecie Europejskim Viadrina nietuzinkowe pomysły edukacyjne oraz koncepcje prowadzenia lekcji.

Impreza ta jest także modelowym przykładem polsko-niemieckiej współpracy.

Jak stworzyć wirtualny świat, aby lekcje geometrii były bardziej pasjonujące? W jaki sposób połączyć poezję z chemię i bajki z fizyką? Projekty jak te sprawiają, że Festiwal Science on Stage ma właśnie taki charakter: jest miejscem wymiany pomiędzy nauczycielami nauk przyrodniczych z całej Europy koncepcji prowadzenia lekcji oraz metod nauczania. Przez cztery dni około 350 nauczycieli z 24 krajów europejskich oraz Kanady będzie gościć na polsko-niemieckim pograniczu. Europejski Festiwal Science on Stage odbywa się już po raz ósmy, a patronat nad nim objęli prezydent RP, Bronisław Komorowski. i prezydent Niemiec, Joachim Gauck. O godz. 16:00 nastąpi otwarcie Festiwalu w dużej auli Collegium Polonicum w Słubicach. „Science on Stage to dla nauczycieli wspaniała okazja, aby z kolegami z całej Europy oraz Kanady wymienić się metodami nauczania, podyskutować czy po prostu uczyć się od siebie“, napisał w liście do organizatorów pan Przemysław Krzyżanowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Nauczyciele, którzy poprzez narodowe selekcje zakwalifikowali się do udziału w Festiwalu, przedstawią na stoiskach, swoje pomysły oraz eksperymenty, poprowadzą warsztaty i lekcje pokazowe, a także zaprezentują jak można nauki przyrodnicze pokazać na scenie.

Polska delegacja liczy ponad 60 nauczycieli z całej Polski, którzy w 38 projektach przedstawią swoje osiągnięcia i pasje. W festiwalu uczestniczyć bedą także dwie grupy uczniów ze szkół gimnazjalnych w Olsztynie i Czempiniu, które na głównej scenie pokażą w języku angielskim 2 przedstawienia: Focus pocus, one must focus i About a bit romantic meeting of Electricity and Magnetism and what happened next. Dwaj polscy przedstawiciele firmy Intel Michał Dżoga i Andrzej Grzybowski poprowadzą lekcje na temat How to benefit from international network of Science in Stage i The impact of technology on education. Zespół dr Anny Kaczorowskiej przedstawi lekcję na temat Talent search. Dr Jerzy Jarosz i dr Aneta Szczygielska z Uniwersytetu Śląskiego będą mieli pokaz na temat We live on Earth – the rotating planet. Dwa polskie zespoły kierowane przez Rafała Jakubowskiego i Janinę Kulę prowadzą warsztaty na temat Physics and Toys i Bielsko-Biała protects the climate. Ponadto wiele ciekawych eksperymentów będzie można zobaczyć na stoiskach polskiej delegacji.

Pod mottem „Crossing Borders in Science Teaching“ organizatorzy Festiwalu: Science on Stage Deutschland i Science on Stage Polska, wspomagany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Fizyczne, zatroszczą się o to, aby przez cztery festiwalowe dni dotrzeć do nauczycieli z wieloma nowymi koncepcjami edukacyjnymi. W trakcie Festiwalu spotykają się międzynarodowe grupy nauczycieli i również po jego zakończeniu będą mogli nauczyciele z różnych krajów ze sobą współpracować. Spotkanie festiwalowe będzie ukoronowane utworzeniem kursów ponoszących umiejętności nauczycieli oraz materiałów dydaktycznych, które będą miały międzynarodowy zasięg.

Informacje o polskich festiwalach Nauki Przyrodnicze na Scenie (Science on Stage) można znaleźć na stronie internetowej:
www.staff.amu.edu.pl, www.cp.edu.pl

a o europejskich festiwalach Science on Stage na stronie:
www.science-on-stage.eu

W Polsce, na Wydziale Fizyki UAM, od roku 2000 zorganizowano 3 festiwale Fizyka na Scenie i następnie 5 festiwali Nauki Przyrodnicze na Scenie.

Laureaci polskich festiwali brali udział w festiwalach europejskich Physics on Stage i następnie Science on Stage.

W ostatnich poznańskich festiwalach brało udział około 50 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i ponad 300 uczniów ich uczniów z całej Polski. Z pewnością festiwale polskie i europejskie pozwoliły wielu nauczycielom podwyższyć swoje kwalifikacja zawodowe i zachęcić uczniów do zainteresowania się naukami przyrodniczymi i ścisłymi: fizyką, astronomią, chemią , biologią i matematyką.

Kontakt:

UAM Collegium Polonicum
Public Relations
Ewa Bielewicz-Polakowska
ul. Kościuszki 1
69-100 Słubice
Tel. 95 7592 412
e-mail: polakowska@cp.edu.pl
www.cp.edu.pl