Banner Collegium Polonicum

Projekcje filmowe w ramach Festiwalu Most/die Brücke w Collegium Polonicum

W ramach otwartego dziś Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Most/Die Brücke w Collegium Polonicum w Słubicach będą miały miejsce trzy wyjątkowe wydarzenia filmowe.

W piątek, 12 lipca br. o godz. 15:00 zapraszamy do małej auli na projekcję filmu Janusza Zaorskiego z udziałem reżysera "Syberiada polska”. „Syberiada polska” to jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Pierwszy polski film zrealizowany w majestatycznych i surowych syberyjskich warunkach. Dramatyczne losy Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego żony (Urszula Grabowska) i dzieci, którzy – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja…

W sobotę, 13 lipca br. o godz. 14:30 w małej auli odbędzie się z udziałem reżysera Volkera Schlöndorffa pokaz filmu "Strajk. Bohaterka z Gdańska". Film to poruszająca historia odważnej kobiety, która walcząc o godność napisała epizod światowej historii, przyczyniając się do powstania Solidarności. Strajk został oparty na motywach biografii Anny Walentynowicz, która stała się pierwowzorem filmowej postaci Agnieszki Kowalskiej (Katharina Thalbach ).

Następnie o godz. 16:30 zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na dyskusję panelową „Białe plamy czarne dziury na ekranie - film historyczny dzisiaj” z udziałem Volkera Schlöndorffa (Niemcy) i Janusza Zaorskiego (Polska), prowadzenie Wolfgang Templin.

 

Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny! Serdecznie zapraszamy!

 

Więcej informacji:

www.festiwalmost.pl