Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 24

“Wielka sztuka w małym mieście” - wystawa plakatów filmowych z kolekcji Ryszarda Góreckiego (7.11. - 20.11.2013)

Wernisaż 9.11.2013 godzina 18:00 w Collegium Polonicum

Dla Ryszarda Góreckiego Kino Piast było pierwszym i jedynym miejscem, w którym zaczął rozumieć czym jest sztuka. Wspominając szczęśliwy okres PRLu, kiedy polityka kulturalna stała się na tyle “liberalna”, iż umożliwiła oglądanie światowej i hollywoodzkiej klasyki, zauważa jej zderzenie z Polską Szkołą Plakatu, którego wynikiem była niecodzienna i szanowana na całym świecie sztuka.

Także dla Ryszarda Góreckiego to spotkanie nie odbyło się bez echa we własnej działalności twórczej. Pierwsze obrazy, które zawisły na ścianach jego pokoju, to właśnie plakaty filmowe. Jak sam mówi, do dzisiaj kino Piast jest dla niego wehikułem czasu i miejscem magicznym.

Zapraszamy Państwa na wystawę plakatów z kolekcji Ryszarda Góreckiego, artysty pochodzącego ze Słubic, laureata nagrody “Paszport Polityki”, kinomana. Zbiór wybrany przez niego na wystawę nie jest przypadkowy. Każdy plakat wiąże się z historią kina i miasta, odwołując sie do konkretnych wydarzeń i wspomnień. Obejrzeć będzie można plakaty autorstwa m.in. Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Pagowskiego czy Jakuba Erola do filmów takich jak “Człowiek z żelaza”, “Gwiezdne Wojny” czy “Vabank”.

Wernisaż odbędzie się w trakcie Festiwalu NO PIAST 9 listopada o godzinie 18:00 w Collegium Polonicum. Podczas festiwalu od 8 do 10 listopada w Domu Kultury SMOK wyświetlone zostanie pięć filmów z repertuaru dawnego kina Piast, od niemego “Carlos und Elisabeth” z muzyką na żywo, przez polskie kino w najlepszym wydaniu, czyli “Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego i “Vabank” Juliusza Machulskiego, aż do kultowej pierwszej części “Akademii Pana Kleksa” i wpisującego się w estetykę kampu westernu “Winnetou i Apanaczi”. Program towarzyszący uzupełni projekcje m.in. o referaty na temat historii kina, imprezę w stylu lat 30tych czy też dyskusję o przyszłości zabytkowej fasady.

Zapraszamy!

Projekt Instytutu Historii Stosowanej we współpracy z fundacją Dobro Kultury Fundacja dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego, przy wsparciu Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.