Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 47

logo190 ©LABIRYNT

Piąty Festiwal Nowej Sztuki „lAbiRynT” na dziesięciolecie galerii „Okno”

W dniach 24-26.10.2014 r. swoje piąte urodziny na pograniczu polsko-niemieckim obchodzić będzie Festiwal Nowej Sztuki „lAbiRynT”. Tym razem to wyjątkowe wydarzenie kulturalne stanowić będzie również okazję do uhonorowania dziesięcioletniej działalności organizatora festiwalu: galerii „Okno” w Słubicach, której kuratorką jest Anna Panek-Kusz.

Jak co roku, w trakcie trzech festiwalowych dni w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą, będziemy mieli okazję do wspólnego odkrywania tajemnic labiryntu jakim jest niewątpliwie sztuka współczesna. Formuła festiwalu od lat pozostaje niezmienna i polega na wspólnym pochodzie artystów i widzów w kierunku kolejnych wystaw, pokazów filmowych, wykładów, happeningów itp. Podczas wernisaży pomiędzy dziełem a widzami staje sam autor. Ta sytuacja jest wyjątkowa i stanowi niezbędne połączenie, ogniwo wskazujące drogę do odczytania i zrozumienia idei, pomysłu twórcy – autor dokonuje autoprezentacji. Tym samym żaden artysta, żadne dzieło nie pozostaje anonimowe. Żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi. To czyni festiwal niezwykle przyjaznym i dostępnym dla każdego.

Hasło przewodnie tegorocznego „lAbiRynT-u” brzmi „W granicach wiarygodności”. Anna Panek-Kusz napisała we wstępie do katalogu festiwalu: „Nie chodzi tu o stawianie granic czy zapór, przeciwnie –

o ich przekraczanie w wizjonerstwie, nowym spojrzeniu, ujawnianiu tego, co niedostrzegalne dla ludzkiej percepcji.” Jakie granice wyobraźni, twórczości przekroczą zatem artyści? Jaką nową myśl interpretacyjną zaprezentują? Jakie obrazy odsłonią przed widzami? Czy to, co pokażą zmieści się „w granicach wiarygodności”? Organizatorzy zapraszają do obejrzenia ponad trzydziestu wystaw prezentowanych przez kilkudziesięciu artystów nie tylko z Polski, ale i z Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Belgii czy Holandii. W większości ekspozycji, jak zwykle, przeważać będzie fotografia, choć festiwal jest otwarty na każdą formę artystycznego przekazu. Zobaczyć będzie można również pokazy multimedialne, akcje artystyczno-happeningowe, a nawet przedstawienie teatralne. Całości dopełnią projekcje filmowe i wykłady.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek o godz. 15.15 w sali kinowej SMOK. Zaraz po niej

w ramach obchodów jubileuszu dziesięciolecia działalności galerii „Okno” nastąpi uroczysta premiera filmu „Galeria Okno, oknem na świat sztuki najnowszej”. Następnie będziemy mieli możliwość zobaczenia sześciu wystaw, wśród których znajdziemy prezentację otwierającą pt. „Stan rozproszenia” z pracami Jerzego Olka, Monique François, Piotra C. Kowalskiego, Krystyny Piotrowskiej, Rudolfa Sikory, Annegret Soltau, Barbary Wille. Tego samego dnia zobaczymy także trzy filmy w tym eksperymentalny film taneczny „InSide” w reżyserii Anny Z. Błaszczyk oraz wysłuchamy trzech wykładów. Całości dopełni koncert muzyczny w klubie Prowincja.

W sobotę czeka na widzów ponad dwadzieścia wystaw grupowych i indywidualnych. Rozpoczynamy jeszcze po polskiej stronie w Collegium Polonicum od prezentacji pt. „Wiarygodność niewiarygodnego i niewiarygodność wiarygodnego”. To wystawa grupy artystów z Czech w składzie: Petr Balíček, Jiřina Hankeová, Jaroslav Malík, Petr Moško, Rudolf Němeček, Pavel Rejtar, Zdeněk Stuchlík, Petr Šulc. Nieco później we Frankfurcie nad Odrą w kościele Marienkirche będzie miała miejsce niezwykła wystawa Grzegorza Sztabińskiego „Pismo natury – Transcendencja”. Równie ciekawie zapowiada się międzynarodowa prezentacja 15 wystaw w jednym miejscu (pustostan po stronie niemieckiej), wśród których znajdą się m.in. prace Jerzego Olka, Anny Panek-Kusz, Zbigniewa Muziewicza, Andrei Szocs, Natalie Richter, Marijke Wijgerinck. Jak co roku zobaczymy także wystawę prac uczestników warsztatów prowadzonych przez „Akademię Fotografii i Multimediów lAbiRynT”. Uwagę widzów zwrócą z pewnością intrygujące reflektografie Kathariny Karrenberg „Piękne Madonny i ich nierówności”. Na wieczór natomiast zaplanowano przedstawienie pt. „Inwazja nadmiaru” Christiny Hohmuth, Peggy Einenkel, Angelique Vetterle w teatrze we Frankfurcie.

Niedziela rozpocznie się od wyjazdu do Doliny Uradu, gdzie staniemy się świadkami happeningu Anity Kumeckiej „Podróż z dźwiękiem mis i gongów”, wystawy Tomka Fedyszyna „Zjawiska transparentne” oraz prezentacji prac połączonej z warsztatem Katarzyny Gieleckiej „Oblicza”. Po powrocie do Słubic, na uczestników czekać będą jeszcze trzy wykłady, które zamkną tegoroczną edycję „lAbiRynTu”.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatne.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie www.labirynt.slubice.eu.

Program [doc]