Banner Collegium Polonicum

Informacja prasowa nr 52

„Dawno, dawno temu… Wspaniały świat bajek“. Wystawa polskich i niemieckich bajek.
SPOTKANIE PRASOWE: 21 listopada 2014, godz. 11:00

Otwarcie: 27.11.2014, godz.17:00, Muzeum Viadrina we Frankfucie nad Odrą, Junkerhaus
Czas trwania wystawy: 28 listopada 2014 –1 marca 2015

Bajki zachwycają pokolenia od stuleci.Szczególnie chętnie są one czytane i słuchane w czasie bożonarodzeniowym i podczas innych świąt. W tym czasie różne bajki wyświetlane są także w telewizji. Oglądanie ich, czytanie i słuchanie w zimowe dni, kiedy na dworze panuje burzliwa pogoda lub śnieg –zdaje się mieć oparcie w przeświadczeniu, że miejscem bajek są przytulne, ciepłe pomieszczenia, związane ze szczególną atmosferą i niezwykłym nastrojem. Tam właśnie mogą one rozwinąć swoją magię fantastyczności, cudowną siłę, które zachwycają nas w bajkach.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Viadrina przy współpracy z Biblioteką Collegium Polonicum i Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Uniwersytetu Europejskiego Viadrina poświęcona jest polskim i niemieckim bajkom. Teksty informacyjne w ekspozycji zapraszają do zgłębienia tematu bajek oraz do zapoznania się z ich pochodzeniem po obydwu stronach Odry.

Bajki są bezpośrednio związane z obrazami. Gdy myślimy o Królewnie Śnieżce, Śpiącej królewnie, Szewczyku Dratewce, Złotej studzience albo po prostuo królewnie, szewcu lub krawcu, to wyobrażamy sobie pewne obrazy.

Jak one powstają? Czy wywodzą się one z naszej osobistej fantazji na temat bajki, czy może powstały one poprzez ilustracje w książkach albo przez telewizję? Tym oraz innym pytaniom jest poświęcona wystawa.

Nie tylko sama bajka jest tematem ekspozycji zajmującej trzy sale, ale również jej wykorzystanie poza książką, na przykład w grach karcianych. Ponadto goście mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat bajek.

Szlak zgadywanek zaprasza do odkrywania polskich i niemieckich opowieści. W kąciku czytelnika dzieci i dorośli mają możliwość czytania bajek po polsku i po niemiecku nie tylko z Polski i z Niemiec, lecz z całego świata.

Znajdują się tam również gry memo, które zachęcają do obejrzenia wystawy i do zabawy.

Kuratorka wystawy: Elisabeth Hammann-Labitzke
Informacje w jezyku  polskim:  Grazyna Twardak, Biblioteka Collegium Polonicum: twardak@europa-uni.de