Banner Collegium Polonicum

Międzynarodowy Festiwal Sztuki MOST | DIE BRÜCKE

Most_DieBrucke_logo ©Fundacja EDM+
Spotkajmy się na MOŚCIE

 

W Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą rusza trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki MOST | DIE BRÜCKE.

W programie koncerty, wystawy, projekcje filmowe, spektakle teatralne, warsztaty i spotkania z gwiazdami.

 

Osiem intensywnych dni ze sztuką, niemal pięćdziesiąt wydarzeń, ponad setka ludzi kultury z całego świata. Międzynarodowy Festiwal Sztuki MOST | DIE BRÜCKE to propozycja z rozmachem, dla wszystkich, którzy chcą spędzić ciekawie czas w pięknej scenerii Odry. Ten Festiwal nie zna granic, stąd program trzeciej edycji imprezy stanowi wypadkową twórczości artystów ukraińskich, niemieckich i polskich. Te ukształtowane przez różnorodny balast kulturowy, oparte na odmiennej wrażliwości sposoby widzenia świata spotkają się w uniwersalnej, egalitarnej przestrzeni prezentacji artystycznych. Tegoroczna edycja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

 

Już pierwszego dnia (piątek, 3.07) otwarta zostanie największa w Europie fotograficzna galeria plenerowa. Ponad setka prac studentów trzech europejskich uczelni artystycznych zawiśnie na moście łączącym Słubice i Frankfurt nad Odrą. Tego dnia będzie też można wziąć udział w otwarciach dwóch niezwykłych wystaw – drugiej części projektu „Wolności” Piotra Wójcika oraz serii fotografii z cyklu „Yesterday’s Sandwich: 60s 70s” Borysa Michajłowa. W przestrzeniach kościoła Mariackiego zawiśnie pierwsza na pograniczu tak obszerna wystawa ukazującą rozwój sztuki nowoczesnej we Lwowie. Wśród prac znajdą się te autorstwa wybitnych artystów, stanowiących część europejskiej sztuki awangardowej: A. Sahajdakovsky’ego, V. Kostyrki, T. Barabash, czy O. Perkowsky’ego. W tym samym miejscu i czasie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Tarasa Połatajki pt. War. 11 portraits, połączone z autorskim komentarzem artysty. Do tego głośna wystawa Igora Gaidaia portretująca ludzi Majdanu i spotkanie z legendą fotoreportażu, Tadeuszem Rolke.

 

Dla miłośników kina organizatorzy przygotowali spotkania autorskie, których gośćmi będą m.in.: Arkadiusz Jakubik, Zbigniew Zamachowski, Ewa Błaszczyk, Janusz Zaorski i Grażyna Wolszczak. Kino letnie, które stanie w przestrzeniach dziedzińca Collegium Polonicum zaserwuje mocne, ukraińskie filmy. Będzie można zobaczyć chociażby rewelacyjne „Plemię” (reż. M. Slaboshpitsky), czy nazywany obrazem medytacyjnym „Majdan. Rewolucja godności”, Siergieja Łoźnicy. Na wielbicieli dokumentu czeka strefa filmów wybranych przez Biełsat TV i projekt Babylon’13.

 

Muzycznie program wygląda równie imponująco. Spektakularnie zapowiada się wielki plenerowy koncert odbywający się w ramach trasy Lato ZET i Dwójki, którego gwiazdami będą: ukraińska wokalistka Jamala (występująca zresztą we wspomnianym filmie „Plemię”), Rafał Brzozowski, Ania Wyszkoni, Donatan & Cleo, Video, Łukasz Zagrobelny, Pectus, Ola Nizio i Loka. Wydarzenie transmitowane będzie w telewizyjnej Dwójce i na antenie Radia ZET z historycznego stadionu miejskiego w Słubicach. Gratką dla wielu okaże się koncert Raya Wilsona, wokalisty legendarnej grupy Genesis, który spotka się również z publicznością. Na scenie na moście wystąpi Anna Maria Jopek z zachwycającym projektem współtworzonym z krakowskim zespołem KROKE. Koncert zakończy wieki pokaz ogni sztucznych nad Odrą. Wielbiciele bardziej kameralnych występów powinni wybrać się na deptak przy moście, gdzie usłyszeć będzie można m.in. kwartet Przemka Raminiaka, bluesowy Nadmiar, czy jazzujący projekt Joanny „Dolly” Dolaty. Będzie też okazja do spotkania ze Zbigniewem Hołdysem.

 

W ciągu ośmiu dni (3-10 lipca) w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą zaroi się od przeróżnych zajść artystycznych i rozrywkowych. W przestrzeni miasta będzie można napotkać teatry uliczne, ale także uczestników profesjonalnych warsztatów filmowych, którym patronuje Canon.

 

Również w Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się część wydarzeń festiwalowych: zapraszamy na dziedziniec uczelni na kino letnie, będziemy gościć uczestników warsztatów fotograficznych i operatorskich, a w środę w dużej auli da koncert Ray Wilson .

Już jutro, w piątek 3 lipca br. o godz. 12:00 zapraszamy do holu przed dużą aulą na wernisaż wystawy „Wolności” – kontener wolności – drugą część projektu Piotra Wójcika.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

 

Więcej informacji: www.festiwalmost.pl.

 

Biuro festiwalowe

ul. Mickiewicza 18/4

69-100 Słubice

Kontakt: biuro@festiwalmost.pl