Banner Collegium Polonicum

Wystawa IPN "Milcząc, wołają"

Serdecznie zapraszamy do budynku Biblioteki Collegium Polonicum, gdzie można obejrzeć wystawę Biura Edukacji Publicznej IPN „Milcząc, wołają” przygotowaną przez Piotra Życieńskiego w oparciu o jego wystawę „Cum tacent, clamant”. Wystawa powstała w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i opowiada o pracach poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w latach 2012–2014 w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”.

 

Wystawa koncentruje się na dwóch głównych tematach, którym odpowiadają dwie strony ekspozycji. Jedna strona opowiada o ekshumacjach w kwaterze „Ł”, a druga o odnalezionych oraz nadal poszukiwanych Bohaterach. Każdy z czworga Bohaterów ma swoje, wydzielone załamaniem ścian „wnętrze”, wypełnione ocalałymi fotografiami, a w wypadku Heleny Żuromskiej także dokumentami jej dotyczącymi. Wybrane postacie reprezentują różne formy walki, organizacje, a także różne regiony II Rzeczpospolitej. Każda z postaci ma swój krótki biogram. Główną oś kompozycji stanowi zdjęcie drzwi – jednego z miejsc mordu w więzieniu mokotowskim. Oprócz tego na wystawie umieszczono listę osób zamordowanych z wyroków komunistycznych sądów w więzieniu mokotowskim w Warszawie, których szczątki poszukiwane są w kwaterze „Ł”, opis przyczyny tych mordów, krótki opis historii kwatery „Ł” oraz plan kwatery z zaznaczeniem przeprowadzonych prac ekshumacyjnych.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 08 października br. o godz. 15:00 w foyer przed wejściem do biblioteki. Wystawę można oglądać do listopada br. w godzinach otwarcia Collegium Polonicum.

SAM_3266-www ©Collegium Polonicum

SAM_3267-www ©Collegium Polonicum

SAM_3268-www ©Collegium Polonicum