Banner Collegium Polonicum

Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT

labirynt-www-190 ©Anna Panek-Kusz

Festiwal Nowej Sztuki „lAbiRynT” już po raz szósty w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą

W dniach 23-25 października 2015 roku na pograniczu polsko-niemieckim zagości po raz kolejny Festiwal Nowej Sztuki „lAbIRynT”. Tegorocznym hasłem przewodnim są „Stany chwilowe”.

PROGRAM

Artyści z Polski, Niemiec, Czech, Węgier, Włoch, Japonii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych podejmą próbę odnalezienia odpowiedzi na następujące pytania: Ile czasu trwa stan chwilowy? Minutę, sekundę, miesiąc, rok, a może całe życie? Czym jest? Czy jest uczuciem, myślą, wiarą, wyobrażeniem, głosem czy raczej trwającym już jakiś czas stanem duszy? A może to tylko obecność w miejscu - teraźniejsza, wspólna, chwilowa? Wszystko zależy od tego co mierzymy i do jakiego wzorca to przyrównujemy. Decydujący za każdym razem będzie punkt odniesienia, który - chwilowo stały - w razie potrzeby może się zmieniać. Odpowiedzi na zadane pytania może być nieskończenie wiele. Tym ciekawiej zapowiada się tegoroczny „lAbiRynT”.

Formuła festiwalu, jak co roku, polegać będzie na kolejno odbywających się wernisażach, pokazach filmów, wykładach, happeningach, spotkaniach z artystami. Program został tak skonstruowany, by kolejne prezentacje następowały po sobie, umożliwiając wzięcie udziału we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach. Cechą charakterystyczną festiwalu jest jego dostępność i przyjazna atmosfera sprzyjająca poruszaniu się po „labiryncie” sztuki współczesnej. Podczas każdego wernisażu autor pracy staje przed widzami i dokonuje prezentacji swojego dzieła. Przybliża w ten sposób przyświecające mu podczas tworzenia dzieła idee, przywołuje odniesienia, objaśnia użyte symbole. Podczas festiwalu żadna praca i żaden artysta nie pozostają anonimowi, a żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi.

Program jest bardzo bogaty. Organizatorzy zapraszają do obejrzenia prawie trzydziestu wystaw. Zobaczymy fotografie, grafikę, malarstwo, rzeźbę, instalacje, collage, performance, filmy artystyczne. Będziemy mieli okazję do wysłuchania wykładów, wzięcia udziału w recitalu oraz promocji książki.

Inauguracja festiwalu zaplanowana została na piątek na godzinę 15.15 w sali kameralnej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury SMOK. W tym dniu zobaczymy pięć wystaw wśród których znajdzie się prezentacja otwierająca festiwal zatytułowana „W trakcie”. Jerzy Olek, jako kurator wystawy, zaprezentuje prace swoje i takich autorów jak Zsolt Gyenes, John Held Jr., Leszek Maluga, Koji Morioka, Hiroko Maya Okahashi, Jürgen Olbrich, Antoni Porczak, Berty  Skuber, Zdenék Stuchlik, Riwan Tromeur. Tego dnia zobaczymy też wystawę Ute Hoffritz „Naczynia czasu”, Grzegorza Przyborka „Powrót Golema”, „Widoki z okna” Jiři Hanke oraz prace studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w wystawie pt. „1/125”. Tego samego dnia będzie można również wysłuchać kilku wykładów, obejrzeć filmy artystyczne i wziąć udział w promocji książki Jerzego Olka „Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek”.

W sobotę czeka na widzów blisko dwadzieścia wystaw grupowych i indywidualnych. Rozpoczynamy po stronie niemieckiej o godzinie 10.30 wystawą Adama Czerneńki pt. „Fałszywe przestrzenie”. Tego dnia swoje prace zaprezentują między innymi Anna Panek-Kusz w projekcie „Ławeczka”, Grzegorz Sztabiński w drugiej odsłonie pracy „Pismo natury: transcendencja 2”, Tobias Stengel i studenci ASP w Dreźnie w prezentacji „Plastyczne strategie i pomysły”, Ute Lindner w „Pentimenti”, Tomasz Fedyszyn w wystawie „Obrazy tymczasowe”, grupa z Czech w składzie Petr Balíček, Jiři Hanke, Jiřina Hankeová, Jaroslav Malík, Petr Moško, Rudolf Němeček (kurator), Iva Pavlátová, Pavel Rejtar, Zdeněk Stuchlík, Petr Šulc w prezentacji pt. „Rezonans – zatrzymanie się czy spotkanie”. Późnym popołudniem zobaczymy  wystawę prac uczestników warsztatów prowadzonych przez „Akademię Fotografii i Multimediów lAbiRynT”. Sobotni dzień festiwalu po stronie niemieckiej zamkną pokazy filmowe, a po stronie polskiej ostatnim wydarzeniem dnia będzie recital Dawida Gębali (godzina 19.00 SMOK).

W niedzielę organizatorzy proponują wyjazd o godzinie 10.00 do Doliny Uradu, gdzie zobaczymy trzy wystawy: „Kalendarz Zofii” Pawła Janczaruka, „Take it slow” Marka Poźniaka i „Fotografia do zapamiętania” Pawła Kuli. Po powrocie do Słubic w Collegium Polonicum na widzów czekać jeszcze będą dwie ostatnie wystawy festiwalu: „Ring” Piotra Paraniaka i „Nieodgadnione” Zbigniewa Muziewicza. Szósty  Festiwal Nowej Sztuki „lAbiRynT” zakończy cykl wykładów.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatne.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie www.labirynt.slubice.eu.