Banner Collegium Polonicum

„In memoriam Karl Dedecius“ – Collegium Polonicum i Uniwersytet Europejski Viadrina zapraszają na wieczór wspomnień na cześć wielkiego tłumacza

Karl_Dedecius_190 ©Ilona Czechowska

„In memoriam Karl Dedecius” –

Collegium Polonicum i Uniwersytet Europejski Viadrina zapraszają na wieczór upamiętniający wielkiego tłumacza

W poniedziałek, 14 marca o godz. 18.00 Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa, Archiwum Karla Dedeciusa, Collegium Polonicum i Uniwersytet Europejski Viadrina upamiętnią zmarłego w lutym Karla Dedeciusa. W trakcie spotkania postać wybitnego tłumacza literatury zostanie zaprezentowana we wspomnieniach, w wierszach oraz filmie „Pośrednik między sąsiadami. Karl Dedecius” (w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język niemiecki).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do małej auli Collegium Polonicum w Słubicach, ul. Kościuszki 1.

O Karlu Dedeciusie:

Bez niego duża część polskiej i rosyjskiej literatury pozostałaby nieznana dla niemieckojęzycznego czytelnika. Urodzony w 1921 w Łodzi, sowiecki jeniec wojenny, agent ubezpieczeniowy i wielokrotny doctor honoris causa różnych uniwersytetów. Przez ponad 60 lat przekładał klasykę polskiej i rosyjskiej literatury na język niemiecki oraz był wydawcą wielu tomów nt. literatury słowiańskiej, a także teorii tłumaczenia. Karl Dedecius – założyciel Deutsches-Polen Institut w Darmstadt i Fundacji Archiwum Literackie Karla Dedeciusa zmarł 26 lutego 2016 roku w wieku 94 lat.

Karl Dedecius był mocno związany z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jako pierwszy laureat w 1999 roku otrzymał nagrodę Viadriny za zasługi na rzecz stosunków polsko-niemieckich. W roku 2011 Wydział Kulturoznawstwa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina uhonorował go tytułem doktora honoris causa. Od 2001 roku Archiwum Karla Dedeciusa przy Collegium Polonicum w Słubicach dba o Jego literacką twórczość. W 2013 roku Karl Dedecius założył Fundację Archiwum Literackie Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina i tym samym powierzył opiece Uniwersytetu cały swój literacki dorobek.

 

Więcej informacji:

Ilona Czechowska

Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa

ul. T. Kościuszki 1

69-100 Słubice

tel. +48 61 829 6760