Banner Collegium Polonicum

300 międzynarodowych badaczy Polski uczestniczy w IV Kongresie Polonoznawczym – dr Jakub Skiba i dr Dietmar Woidke otworzą kongres

W dniach 23-26 marca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i w Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się IV Kongres Polonoznawczy „Płynne granice”. Około 300 międzynarodowych ekspertów zajmujących się tematyką polską przyjedzie do Frankfurt nad Odrą i do Słubic. Dr Jakub Skiba, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Administracji, Koordynator do Spraw Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej oraz dr Dietmar Woidke, Prezydent Kraju Związkowego Brandenburgii i Koordynator Rządu Federalnego ds. Współpracy z Polską w czwartek, 23 marca o godz. 17:30 otworzą oficjalnie Kongres. Uroczysty referat otwierający pod tytułem „Granica i utopia” wygłosi urodzony w 1979 roku w Polsce, niemiecki pisarz Matthias Nawrat. Zainteresowanych zapraszamy do Filharmonii im. Carla Philippa Emanuela Bacha przy ul. Lebuser Mauerstraße 4 we Frankfurcie nad Odrą.

Prosimy o potwierdzenie udziału mailem do 17 marca na adres: zip@europa-uni.de

„Płynne granice w (wschodniej) Europie – co mogą zrobić nauka i media?“ to tytuł i temat otwartej dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 23.03 o godz. 15:00. Wybitni badacze i publicyści będą dyskutować o tym, jak wobec sukcesów partii populistycznych i restryktywnych ustaw dotyczących mediów może udać się transfer niezależnych wyników badań naukowych do opinii publicznej. Dyskutować będą prof. Gwendolyn Sasse, dyrektor nowo powstałego Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich i Międzynarodowych w Berlinie, dr Gerhard Gnauck, warszawski korespondent dziennika „Die Welt“ oraz dr Manfred Sapper, redaktor naczelny pisma „Osteuropa“.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Sali Logensaal w budynku Uniwersytetu Europejskiego Viadrina przy ul. Logenstraße 11.

Prosimy o potwierdzeniu udziału mailem do 17 marca na adres: zip@europa-uni.de

Podczas IV Kongresu Polonoznawczego naukowcy w 28 sekcjach będą prezentować, komentować wyniki swoich badań oraz dyskutować o nich. Przy tym będą zajmować się w sposób interdyscyplinarny geograficznymi, historycznymi, społecznymi, kulturowymi, językowymi, gospodarczymi i prawnymi aspektami granic.

Program Kongresu znajduje się na stronie:

www.polenforschung.de

Organizatorami kongresu są Niemiecki Instytut  Kultury Polskiej w Darmstadt, Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce na Uniwersytecie Europejskim Viadrina, Center B/ORDERS IN MOTION na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum w Słubicach.