Banner Collegium Polonicum

Nagroda Viadriny dla Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej

Nagroda Viadriny dla Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej – uroczystość wręczenia odbędzie się w piątek, 9 czerwca o godzinie 11.00

Tegoroczną Nagrodę Viadriny w piątek, 9 czerwca br. otrzyma Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa. Komisję uhonorowano Nagrodą za opracowanie serii podręczników do nauczania polskiej i niemieckiej historii. Laudację wygłosi francusko-niemiecki historyk, prof. dr Étienne François, uznany ekspert w dziedzinie europejskiej kultury pamięci.

Nagrodę Finansową otrzyma inicjatywa studencka „Initiative Deutschunterricht für AsylbewerberInnen“. Powołana do życia w 2013 roku przez studentów Viadriny grupa udziela bezpłatnych lekcji języka niemieckiego osobom starającym się o azyl w ośrodkach dla uchodźców we Frankfurcie nad Odrą i w Eisenhüttenstadt.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w piątek, 9 czerwca br. o godzinie 11.00 w sali Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, przy ulicy Logenstrasse 11 we Frankfurcie nad Odrą. Zainteresowanych udziałem prosimy o zgłoszenia mailowo do czwartku, 1 czerwca br. na adres: viadrinapreis@europa-uni.de.

Uroczystość będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

UWAGA PRZEDSTAWICIELE MEDIÓW:

Prosimy o kontakt w sprawie akredytacji: presse@europa-uni.de

„Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa otrzyma nagrodę za ponad 40-letnie zaangażowanie w stworzenie wspólnego podręcznika do nauki historii w Polsce i w Niemczech, który przedstawia historię obu tych krajów. Założona w 1972 roku Komisja do dzisiaj stanowi centralną platformę współpracy pomiędzy historykami i geografami obu krajów. Jej praca przyczynia się do tego, że uczniowie szkół ponadpodstawowych w Polsce i w Niemczech bliżej poznają historyczne doświadczenia kraju sąsiedzkiego.“, podkreślił Prezydent Viadriny prof. dr Alexander Wöll.

W czerwcu 2016 r. ukazał się pierwszy tom podręcznika z serii „Europa. Nasza historia”, który jest przeznaczony do nauki historii w polskich i niemieckich szkołach ponadpodstawowych. Podręczniki mają identyczną treść i różnią się jedynie wersją językową. Do roku 2020 gotowe mają być wszystkie cztery tomy podręcznika, które obejmować będą czasy prehistoryczne, średniowiecze, okres nowożytny, aż do początku XXI wieku.

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro jest przyznawana corocznie, od 1999 roku, przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania.

Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: tłumacz dr h.c. mult. Karl Dedecius (1999), noblista dr h.c. mult. Günter Grass (2001), publicyści: dr h.c. mult. Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), pierwszy premier III Rzeczypospolitej dr h.c. mult. Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy prof. Krzysztof Penderecki (2011), były minister w Rządzie Republiki Federalnej Niemiec dr h.c. mult. Hans-Dietrich Genscher oraz prof. dr Irena Lipowicz (2014) i prof. dr Anna Wolff-Powęska (2016).

Szczegółowe informacje na temat Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej znajdą Państwo na stronie: 

http://deutsch-polnische.schulbuchkommission.de/pl/strona-glowna.html

Dodatkowych informacji udziela:

Uniwersytet Europejski Viadrina
Dział Public Relations
tel.:  +49 (0)335 5534 4515
email: presse@europa-uni.de