Banner Collegium Polonicum

„Strach przed homoseksualizmem w Europie Środkowo-Wschodniej“ – międzynarodowa konferencja na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i w Collegium Polonicum w Słubicach

Tydzień temu ponad 2.000 osób wzięło udział w Marszu Równości w Lublinie – mimo, iż liberalno-konserwatywny prezydent miasta chciał zakazać organizacji Marszu. Homoseksualizm, który w Europie Środkowo-Wschodniej nadal jest tematem tabu to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się od 26 do 28 października b.r. na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Podczas warsztatów naukowcy z Polski, Niemiec, Słowacji i Ukrainy będą dyskutować na temat kwestii homoseksualizmu w polityce, prawodawstwie, sztuce, społeczeństwie obywatelskim i dziennikarstwie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach konferencji poruszane będą m.in. tematy: „Słowackie kościoły jako obrońcy tradycyjnej rodziny“, „Tęczowe rodziny w Polsce“ i „Problematyka gender jako motyw we współczesnej literaturze ukraińskiej“.

UWAGA MEDIA: Istnieje możliwość przeprowadzenia wywiadu na temat homoseksualizmu w Europie Środkowo-Wschodniej z organizatorką konferencji prof. dr Bożeną Chołuj, literaturoznawczynią i ekspertką ds. gender na Viadrinie.

Konferencja rozpocznie się w piątek, 26 października o godzinie 15.30. Uczestników powitają: Janine Nuyken, wiceprezydentka Viadriny, Sahra Damus, rzeczniczka ds. równouprawnienia na Viadrinie, oraz prof. dr Bożena Chołuj, literaturoznawczyni i ekspertka d.s. gender na Viadrinie. Następnie odbędzie się dyskusja panelowa, w której udział wezmą:

  • Dariusz Balejko, Biuro Rzecznika ds. Równouprawnienia, stolica Kraju Związkowego Drezno
  • prof. dr Anika Keinz, Uniwersytet Europejski Viadrina
  • Magdalena Kuruś, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Warszawa
  • dr Sławomira Walczewska, Fundacja Kobieca eFKa Kraków
  • Prowadzenie: prof. dr Bożena Chołuj

O godzinie 18.15 zostanie wyświetlony film pt. „Artykuł osiemnasty” w reżyserii Bartosza Staszewskiego. Jest to film dokumentalny z 2017 r., który przedstawia sytuację osób homoseksualnych w Polsce, między innymi brak możliwości jakiegokolwiek prawnego uregulowania kwestii związków osób tej samej płci.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarcie konferencji, dyskusję panelową i pokaz filmu do Sali Senackiej, sala nr 109, Uniwersytet Europejski Viadrina, Große Scharrnstraße 59, Frankfurt nad Odrą.

W drugim dniu konferencji, w sobotę 27 października o godzinie 17.30, pisarka Renata Lis będzie czytała fragmenty swojej książki pt. „Lesbos“ i opowie o reakcji na jej publikację w Polsce. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z autorką do sali bankietowej Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1, Słubice.

Konferencja „Strach przed homoseksualizmem w Europie Środkowo-Wschodniej“ jest inauguracją cyklu konferencji pt. „Punkty zapalne w Europie Wschodniej“ Katedry Stosunków Polsko-Niemieckich Związków Kulturowych i Literackich oraz Gender Studies prof. dr Bożeny Chołuj. W ramach cyklu, w ciągu najbliższych trzech lat, co roku obędzie się jedna konferencja. W 2019 r. tematem będzie stosunek do osób z niepełnosprawnością w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Konferencja jest otwarta dla publiczności i odbywa się w języku polskim, niemieckim i angielskim. Prosimy o zgłoszenia udziału pod adresem: euv86480@europa-uni.de (Christoph Maisch).

Szczegółowe informacje oraz program konferencji znajdą Państwo na stronie:

www.kuwi.europa-uni.de/de/lehrstuhl/lw/depolitbez/Archiv/konferenzen_vortraege/tagung_angst_homosexual2018

Projekt jest realizowany przez Katedrę Polsko-Niemieckich Związków Kulturowych i Literackich oraz Gender Studies na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Polska-Brandenburgia 2014-2020, Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina.

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Dział Public Relations|
tel.:  +49 (0)335 5534 4515
e-mail: presse@europa-uni.de