Banner Collegium Polonicum

Agnieszka Holland laureatką tegorocznej Nagrody Viadriny – uroczystość wręczenia Nagrody oraz wieczór filmowy z udziałem reżyserki odbędą się 9 maja br.

Reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland została laureatką 19. Nagrody Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Wielokrotnie nagradzana twórczyni filmowa odbierze nagrodę w czwartek, 9 maja o godz. 17.00 w sali Logensaal, Logenstraße 11 we Frankfurcie nad Odrą. Laudację wygłosi Marion Döring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej.

Zainteresowanych udziałem w uroczystości prosimy o zgłoszenia do poniedziałku, 6 maja poprzez formularz online dostępny na stronie: www.europa-uni.de/viadrinapreis. Uroczystość będzie tłumaczona symultanicznie na język polski. Po części oficjalnej zapraszamy na pokaz uhonorowanego Srebrnym Niedźwiedziem festiwalu Berlinale filmu Agnieszki Holland pt. „Pokot”, który odbędzie się w kinie CineStar we Frankfurcie nad Odrą, Große Scharrnstraße 68-71. Wieczór filmowy połączony z rozmową z reżyserką rozpocznie się o godz. 19.30, wstęp bezpłatny. Pokaz filmu odbędzie się dzięki współpracy z festiwalem Film Polska, Festiwalem Filmowym w Cottbus i stowarzyszeniem Kleines Kino e.V.

W bogatym dorobku reżyserskim Agnieszki Holland znajdują się nie tylko dwa odcinki kultowego amerykańskiego serialu „House of Cards“, ale także nominowany do Oskara film „Gorzkie żniwa“ oraz „Europa, Europa“, który w 1992 r. zdobył nagrodę Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny.

W uzasadnieniu Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni czytamy: „Agnieszka Holland podejmuje w swojej pracy twórczej, w swoich filmach, przedstawieniach teatralnych, scenariuszach i tłumaczeniach niewygodne, ale bardzo ważne tematy z historii Europy i stosunków między jej mieszkańcami. Jej filmy nie tylko odnoszą się tematycznie do Europy, ale dzięki stałej współpracy i koprodukcji z wieloma partnerami z Niemiec, Francji, Anglii czy Ukrainy przyczyniają się do międzykulturowego dialogu i porozumienia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje także wspieranie młodych artystów przez Agnieszkę Holland.“

Agnieszka Holland (rocznik 1948) ukończyła studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i rozpoczęła karierę jako asystentka Krzysztofa Zanussiego i uczennica Andrzeja Wajdy, który stał się jej mentorem. Obecnie pracuje między innymi we Francji, gdzie mieszka od 1981 r., oraz w Polsce i w USA. Filmy Agnieszki Holland są obecne m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Berlinale), gdzie odnoszą spore sukcesy. W 2017 r. jej film „Pokot“ zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia (Nagroda im. Alfreda Bauera), a jej najnowsza produkcja pt. „Obywatel Jones“ spotkała się z uznaniem publiczności festiwalowej. W swoich filmach reżyserka zawsze sięga po kontrowersyjne tematy z historii i aktualnej polityki, kwestionuje propagandę, instytucje, kult jednostki i angażuje się, również poza ekranem, na rzecz demokracji.

Nagrodę Towarzyszącą otrzyma w tym roku „Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum”. Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni uzasadniło swój wybór niezwykłym zaangażowanie studentek i studentów prawa, którzy udzielają bezpłatnych porad prawnych innym studentom oraz osobom w złej sytuacji materialnej. Nagroda Towarzysząca wynosi 1.000 euro.

O Nagrodzie:

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie, od 1999 roku, przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania.

Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: tłumacz dr h.c. mult. Karl Dedecius (1999), noblista dr h.c. mult. Günter Grass (2001), publicyści: dr h.c. mult. Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), pierwszy premier III Rzeczpospolitej dr h.c. mult. Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy prof. Krzysztof Penderecki (2011), były minister w Rządzie Republiki Federalnej Niemiec dr h.c. mult. Hans-Dietrich Genscher oraz prof. dr Irena Lipowicz (2014), prof. dr Anna Wolff-Powęska (2016) i Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa (2017).

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Dział Public Relations
tel.:  +49 (0)335 5534 4515
e-mail: presse@europa-uni.de