Banner Collegium Polonicum

9 maja Agnieszka Holland odbierze 19. Nagrodę Viadriny – zapraszamy na spotkanie z reżyserką i pokaz filmu „Pokot” we Frankfurcie nad Odrą

W czwartek, 9 maja, reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland odbierze 19. Nagrodę Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Z tej okazji Uniwersytet Europejski Viadrina zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Agnieszką Holland i pokaz uhonorowanego Srebrnym Niedźwiedziem festiwalu Berlinale filmu pt. „Pokot”. Film zostanie wyświetlony w języku polskim z niemieckimi napisami. Wstęp wolny.

Wieczór filmowy odbędzie się w czwartek, 9 maja o godz. 19.30. w kinie CineStar, Große Scharrnstraße 68-71, Frankfurt nad Odrą.

Prosimy o zgłoszenia chęci udziału w wieczorze filmowym i uroczystości wręczenia nagrody do poniedziałku, 6 maja poprzez formularz online dostępny na stronie: www.europa-uni.de/nagrodaviadriny.

Pokaz filmu możliwy jest dzięki współpracy z festiwalem Film Polska, Festiwalem Filmowym w Cottbus i stowarzyszeniem Kleines Kino e.V.

Niemiecki magazyn Spiegel uznał „Pokot“ za „polską odpowiedź na Quentina Tarantino“. Agnieszka Holland połączyła elementy thrillera ekologicznego, kryminału i czarnej komedii – tak powstał film, w którym emerytka Janina Duszejko walczy z kościołem katolickim, patriarchatem i myśliwymi.

W małej położonej na odludziu wiosce na polsko-czeskiej granicy dochodzi do serii brutalnych morderstw, której ofiarami są myśliwi. W pobliżu zwłok odnalezione zostają ślady dzikich zwierząt. Czy to natura mści się na ludziach, którzy polują na bezbronne zwierzęta? Czy jednak za tymi zbrodniami stoi człowiek?
„Pokot“ powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie, od 1999 roku, przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania.

Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: Günter Grass, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Penderecki i Hans-Dietrich Genscher.

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Dział Public Relations
tel.:  +49 (0)335 5534 4515
email: presse@europa-uni.de