Banner Collegium Polonicum

Duże zainteresowanie Agnieszką Holland – uroczystość wręczenia Nagrody Viadriny przeniesiona do auli Audimax // Zgłoszenia udziału są znowu możliwe.

W związku z ogromnym zainteresowaniem publiczności uroczystość wręczenia 19. Nagrody Viadriny reżyserce Agnieszce Holland odbędzie się w czwartek, 9 maja o godz. 17.00. w auli Viadriny Auditorium Maximum, Logenstraße 4, a nie jak pierwotnie planowano w Sali Logensaal.
Laudację wygłosi Marion Döring, Dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej. Uroczystość uświetni występ pianisty Sørena Gundermanna. Po części oficjalnej zapraszamy gości na lampkę szampana do foyer Audimax. 

Uroczystość będzie transmitowana na żywo w internecie: www.europa-uni.de/viadrinapreis.

Po uroczystości, o godz. 19.30 we frankfurckim kinie CineStar (Große Scharrnstraße 68-71) odbędzie się wieczór filmowy i rozmowa z Agnieszką Holland. Wyświetlony zostanie uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem festiwalu Berlinale film pt. „Pokot” (w języku polskim z niemieckimi napisami). Wstęp wolny.

Pokaz filmu możliwy jest dzięki współpracy z festiwalem Film Polska, Festiwalem Filmowym w Cottbus i stowarzyszeniem Kleines Kino e.V.

Prosimy o zgłoszenia udziału w uroczystości wręczenia Nagrody i w wieczorze filmowym mailowo na adres: viadrinapreis@europa-uni.de.

Niemiecki magazyn Spiegel uznał „Pokot“ za „polską odpowiedź na Quentina Tarantino“. Agnieszka Holland połączyła elementy thrillera ekologicznego, kryminału i czarnej komedii – tak powstał film, w którym emerytka Janina Duszejko walczy z kościołem katolickim, patriarchatem i myśliwymi.

W małej położonej na odludziu wiosce na polsko-czeskiej granicy dochodzi do serii brutalnych morderstw, której ofiarami są myśliwi. W pobliżu zwłok odnalezione zostają ślady dzikich zwierząt. Czy to natura mści się na ludziach, którzy polują na bezbronne zwierzęta? Czy jednak za tymi zbrodniami stoi człowiek?
„Pokot“ powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie, od 1999 roku, przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania.

Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: Günter Grass, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Penderecki i Hans-Dietrich Genscher.

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Dział Public Relations
tel.:  +49 (0)335 5534 4515
email: presse@europa-uni.de