Banner Collegium Polonicum

Großmamas Chopin - Chopin babci – spotkanie autorskie z Andreą-Yvonne Müller w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

W środę, 15 maja br. o godz. 17:00 Biblioteka Collegium Polonicum i Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa zapraszają na spotkanie autorskie z Andreą-Yvonne Müller – niemiecką dziennikarką zafascynowaną Polską. Spotkanie odbędzie się w czytelni Biblioteki Collegium Polonicum, wstęp wolny!

Wszystko zaczęło się od jej pierwszego urlopu w Polsce -  tuż za granicą zachorował jej syn, kilka kilometrów dalej zepsuł się samochód, a brak rezerwacji pokoi w środku sezonu nad morzem okazał się mocno kłopotliwy. Andrea Müller do dziś wspomina tych wszystkich Polaków, którzy tamtego lata stanęli na jej drodze i jej pomogli: „W Polsce spotykałam miłych ludzi, no i zakochałam się w Polsce i Polakach, a po powrocie do domu zaczęłam uczyć się języka polskiego w VHS w Königs Wusterhausen“. – wspomina autorka. W ramach nauki języka polskiego Andrea Müller pisała różne opowiadania, a teraz opublikowała je w książce „Großmamas Chopin – Chopin babci”, która właśnie ukazała się w wydawnictwie Treibgut w Berlinie. Niektóre opowiadania napisane są z przymrużeniem oka, inne dają do myślenia, a wszystkie bazują na prawdziwych wydarzeniach.

Książka jest dwujęzyczna - niemieckie i polskie teksty umieszczone są obok siebie, ilustracje do książki przygotowała Marzena Grzybowska.

O autorce:
Andrea Müller jest dziennikarką, pracuje dla Märkische Allgemeine Zeitung, napisała cykl artykułów o Niemcach mieszkających w Polsce. Przeprowadziła wywiad ze Steffenem Möllerem czy artystami kabaretu „Piwnica pod Baranami” z Krakowa. Na YouTube prowadzi wideoblog pod tytułem „Niemka kocha Polskę”. Pierwszy z jej filmów obejrzało 230 tys. osób. Relacjonuje wydarzenia polsko-niemieckich, w kilku filmikach w żartobliwy sposób wciela się w Angelikę Merkel. Prowadzi również polsko-niemiecką stronę internetową www.niemka-kocha-polske.de.

Informacji udziela:
dr Agnieszka Brockmann
Kierownik Biblioteki Collegium Polonicum
brockmann@europ-uni.de
Tel.: 61 829 6752