Banner Collegium Polonicum

Pamięć o wypędzeniach w regionie przygranicznym – Viadrina zaprasza na wystawę o deportacjach obywateli polskich w 1939 r.

„Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z terytoriów wcielonych do Trzeciej Rzeszy“ to tytuł wystawy, której uroczyste otwarcie odbędzie się we wtorek, 29 października o godz. 17.00 w Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą (Oberkirchplatz 1). Na zaproszenie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce (ZIP) Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w otwarciu wystawy wezmą udział między innymi: Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Premier Kraju Związkowego Brandenburgia, Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, burmistrz Frankfurtu nad Odrą Claus Junghanns oraz prezydentka Viadriny prof. Julia von Blumenthal.

Na wielkoformatowych planszach wyeksponowano w formie kolażu ok. 500 fotografii i plakatów oraz dokumentów zgromadzonych w polskich i niemieckich archiwach. Uzupełnienie wystawy stanowią fragmenty niemieckich kronik filmowych z lat wojny oraz komentarze świadków historii i ekspertów dotyczące przymusowych przesiedleń około 1,5 miliona Polek i Polaków po niemieckiej napaści 1 września 1939. Wprowadzenie do wystawy wygłosi jej kurator dr Jacek Kubiak.

O godz. 19.00 Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce (ZIP) zaprasza do udziału w dyskusji, która odbędzie się w sali Logensaal Viadriny przy ul. Logenstraße 11. „Jakiej pamięci potrzebuje polsko-niemiecki region przygraniczny w kwestii ucieczki i wypędzenia? Problematyka przymusowych migrantów między rokiem 1939 a 1945 w muzeach, szkołach i edukacji“ – na ten temat rozmawiać będą: dr Magdalena Abraham-Diefenbach, przewodnicząca stowarzyszenia Instytut Historii Stosowanej, Sören Bollmann, referent ds. współpracy międzynarodowej miasta Frankfurt nad Odrą, Peter Clemens, nauczyciel w Karl-Liebknecht-Gymnasium we Frankfurcie nad Odrą, dr Magdalena Gebala z referatu Polska w Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej oraz dr Uwe Schröder, dyrektor Muzeum Pomorskiego w Greifswaldzie. Rozmowę poprowadzi dr Markus Nesselrodt, pracownik naukowy Katedry Kultury i Historii Europy Środkowej i Wschodniej. Gości powita prof. Dagmara Jajeśniak-Quast, dyrektor ZIP.

Oba wydarzenia będą tłumaczone symultanicznie na język polski i niemiecki. Kościół Mariacki nie jest ogrzewany.

Wystawę w Kościele Mariackim (Oberkirchplatz 1) można oglądać do niedzieli, 1 grudnia br., codziennie w godzinach 10.00-16.00.

5 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się prezentacja filmu i książki „Jasnowłosa Prowincja” oraz dyskusja z reżyserem i kuratorem wystawy dr. Jackiem Kubiakiem, moderacja: Małgorzata Dąbrowska, pracownik badawczo-analityczny w Instytucie Zachodnim.

Wystawa została zorganizowana przez Uniwersytet Europejski Viadrina, Kraj Związkowy Brandenburgia i Województwo Wielkopolskie. Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce (ZIP) przygotowało program towarzyszący.

Wystawa została opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Związek Miast Polskich.                                             

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Dział Prasy i Promocji
Tel.: +49 (0)335 - 5534 4515
presse@europa-uni.de
www.europa-uni.de