Banner Collegium Polonicum

Polska bez stereotypów – międzynarodowa wystawa fotograficzna „Borderline" na Viadrinie

Trzy dni po wyborach parlamentarnych w Polsce Uniwersytet Europejski Viadrina zaprasza na wernisaż anglojęzycznej wystawy „Borderline Project”, który odbędzie się w środę, 16 października br. o godz. 16.30 w sali nr 102 budynku Gräfin-Dönhoff Viadriny, Europaplatz 1. Wystawa prezentuje wyjątkowe spojrzenie na polskie społeczeństwo, uchwycone przez 16 młodych reporterów i  fotografów pochodzących z różnych krajów. Fotografie te są efektem podróży, które latem 2018 r. odbyli oni do ośmiu polskich miast przygranicznych: Słubic, Słupska, Szczecina, Jeleniej Góry, Katowic, Białowieży, Suwałk i Lublina. Na miejscu rozmawiali ze swoimi rówieśnikami o ich planach na przyszłość i ich stosunku do historii swojego kraju.

Nagrodzoną wystawę można obejrzeć dzięki Viadrina Center B/ORDERS IN MOTION oraz Viadrina Institute for European Studies (IFES).

Gościem wernisażu będzie Karolina Golimowska, jedna z reporterek zaangażowanych w projekt. Wraz z dr. Pawłem Lewickim z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina i innymi gośćmi, będzie przyglądać się mentalnym i społecznym granicom w Polsce podczas dyskusji panelowej w sali nr 102 budynku Gräfin-Dönhoff, Europaplatz 1.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarcie wystawy oraz panel dyskusyjny (w języku niemieckim) i poczęstunek.

Wystawę można oglądać w galerii budynku Gräfin-Dönhoff do piątku 6 grudnia br. Finisaż z dyskusją panelową odbędzie się we wtorek, 3 grudnia br. o godz. 16:00 w Logenhaus, sala 101/102.
Wystawie towarzyszy strona internetowa https://borderline.cafebabel.com/de, na której dostępnych jest osiem multimedialnych fotoreportaży w sześciu językach – w tym w języku polskim, niemieckim i angielskim.

Projekt „Borderline” prezentuje miejsca i ludzi, którzy często pozostają niewidoczni: ich życie codzienne, zajęcia, projekty i nadzieje, ale także zmartwienia i lęki. Celem projektu było przedstawienie lokalnych i globalnych problemów, którym muszą stawić czoło bohaterowie, ale także pokazanie, jak podobne potrafią być losy młodych ludzi w różnych krajach wspólnoty europejskiej, niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

Projekt „Borderline” otrzymał nagrodę Altiero Spinelli Komisji Europejskiej i został nominowany do nagrody Grimme Online Prize. Projekt został zainicjowany przez organizacje pozarządowe Babel International i Babel Deutschland; projekt finansuje Federalna Agencja Edukacji Obywatelskiej (bpb).

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Dział Prasy i Promocji
Tel.: +49 (0)335 - 5534 4515
presse@europa-uni.de
www.europa-uni.de