Banner Collegium Polonicum

Wieczór filmowy na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą

Serdecznie zapraszamy na wieczór filmowy na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą towarzyszący 29. Festiwalowi Filmowemu w Cottbus (5-10 listopada 2019 r.). Spotkanie z X muzą odbędzie się w środę, 23 października 2019 r. o godz. 19.00 w budynku Gräfin-Dönhoff-Gebäude, sala HS 7. Wstęp wolny!

W semestrze letnim w ramach projektu uniwersyteckiego studenci Uniwersytetu w Poczdamie i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wspólnie z Festiwalem Filmowym w Cottbus objęli kuratorstwo nad sekcją filmową Escape Movements: Fear and Arrivals in Eastern Europe. Wybrane filmy ukazują ludzkie losy w trakcie ucieczki do Europy Wschodniej z perspektywy - w drodze przez morze do wymierających granicznych wiosek lub w drodze do biurokracji dużych miast. Przed maratonem filmowym, który rozpocznie się 5 listopada br. w Cottbus, we Frankfurcie nad Odrą zostaną zaprezentowane dwa filmy spoza serii: UNTRAVEL i EASY LESSONS wraz z dyskusją z uczestnikami projektu, kierownikiem festiwalu Berndem Buderem i gośćmi.

Animowany film krótkometrażowy UNTRAVEL (Serbia / Słowacja 2018) reżyserek Any Nedeljković i Nikoli Majdak spełnia marzenie o wyrwaniu się ze znanej szarej i wyizolowanej przestrzeni do wolnego świata pełnego możliwości, który czeka za wysokim czerwonym murem. Ale co wydarzy się po przekroczeniu granicy? „Za granicą” i „granica” to pojęcia, które trudno jest ująć przed bezpośrednim zbliżeniem się do nich.

Bohaterką EASY LESSONS jest 17-letnia Kafia, która uciekła z Somalii do Budapesztu przed przymusowym małżeństwem. W państwowym domu dziecka mieszka wraz z innymi nastolatkami o równie trudnym dzieciństwie. Kafia realizuje teraz swoje marzenie o dorastaniu w wolności, ale wciąż waha się między światami – z jednej strony wspomnieniami tego, co musiała porzucić i z drugiej nowym życiem codziennym jako obca. EASY LESSONS (Węgry, 2018) autorstwa Dorottyi Zurbó dokumentuje osobisty los Kafii i kontynuuje uniwersalne pytania UNTRAVEL: z czego ludzie muszą zrezygnować, kiedy uciekają, i co z tego, co jest dla nich „wolnością”, jest realną przeszkodą, która utrudnia przybycie do celu?

Filmy będą wyświetlone w oryginalne z angielskimi napisami.

Informacji udziela:
Alexandra Jelitte
Kierunek studiów: Kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej
Uniwersytet Europejski Viadrina
e-mail: euv177684@europa-uni.de
tel. +49 176 32153972