Banner Collegium Polonicum

Konferencja „Zbigniew Herbert – poeta między kulturami” w Collegium Polonicum w Słubicach

Nazwisko i twórczość Zbigniewa Herberta są dobrze znane – zarówno w Polsce jak i za granicą. Dwa tygodnie po obchodach rocznicy 95 urodzin Zbigniewa Herberta badacze z Polski, Niemiec, Austrii i Chorwacji pochylą się nad obecnością poety w świadomości europejskiej – 20 lat po jego śmierci. W dniach 14-16 listopada br. w Collegium Polonicum w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się konferencja poświęcona poecie pt. „Zbigniew Herbert – poeta między kulturami”.

Organizatorami konferencji są Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja im. Karla Dedeciusa oraz Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Fundacja im. Zbigniewa Herberta objęła konferencję patronatem honorowym, a wsparcie finansowe zapewniła Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki.

 

W trakcie konferencji poruszone zostaną kontakty poety z przedstawicielami kultury i nauki, z tłumaczami jego dzieł oraz problematyka przekładu tekstów Herberta na języki obce i odbiór jego twórczości wśród zagranicznych czytelników. Organizatorzy konferencji zadbali o bogaty program ramowy – w piątek 15.11.2019 o  godz. 18:30 w Muzeum Kleista we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się spotkanie z przyjaciółmi Zbigniewa Herberta – Ryszardem Krynickim i Michaelem Krügerem. W rozmowie weźmie udział również siostrzeniec poety Rafał Żebrowski. W pierwszy dzień konferencji w Collegium Polonicum zostanie otwarta wystawa o Zbigniewie Herbercie przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego UAM przy Collegium Polonicum. Uczestnicy konferencji będą mogli także odwiedzić Archiwum Karla Dedeciusa, w którym znajduje się część spuścizny poety oraz obejrzeć wystawę „Mecenasie i ciemiężco” poświęconą poecie w bibliotece Collegium Polonicum.