Banner Collegium Polonicum

Weekendowy szlak naukowy

Collegium Polonicum w Słubicach po raz kolejny przyłączyło się do akcji „Weekendowy szlak naukowy” organizowanej przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. W tym roku impreza odbywa się w dniach 22-24 listopada br. i jej celem jest m.in. promocja uczelni wyższych. Z tej okazji Collegium Polonicum przygotowało dla mieszkańców województwa lubuskiego bezpłatny program – warsztaty, wykład czy zwiedzanie wystaw.

Serdecznie zapraszamy w odwiedziny!

Program, którzy przygotowali pracownicy Collegium Polonicum oraz uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego znajdą Państwo poniżej.


22.11.2019, piątek, godz. 12:00

Prezentacja Collegium Polonicum razem z wycieczką po uczelni


22.11.2019, piątek, godz. 9:00-12:30, sala nr 24

Warsztaty interpunkcyjne

Warsztaty mają zwrócić ich uczestnikom uwagę na interpunkcję, która jest piętą achillesową użytkowników polszczyzny. Programy komputerowe  wyłapują usterki ortograficzne, jednak nie potrafią korygować błędów interpunkcyjnych. Dlatego żeby bezbłędnie pisać, warto znać podstawowe zasady, które to umożliwią. Poznaniu tych zasad i wcielaniu ich w życie, a w zasadzie w teksty, mają służyć te warsztaty.


22.11.2019, piątek, w godz. 15:00-16:30, sala nr 28

Niezwykły świat Makro

Prezentacja połączona z warsztatami

Celem zajęć jest pokazanie świata przyrody w powiększeniu – perspektywy nieznanej większości obserwatorów. Oprócz prezentacji multimedialnej słuchacze będą mogli sami doświadczyć jam zmienia się świat w powiększeniu mikroskopu.


22.11.2019, piątek, w godz. 13:30-15:00, sala nr 28

Szkoła eksperymentów

Warsztaty

Celem zajęć jest pokazanie ciekawych i zarazem prostych eksperymentów pozwalających na lepsze zrozumienie otaczających nas zjawisk oraz zaprezentowanie miłej i ciekawej strony lekcji chemii.

 

22.11.2019, piątek, godz. 10:00, czytelnia Biblioteki Collegium Polonicum

„Przedpołudnie (lub południe) z literaturą w tłumaczeniu” i zwiedzanie wystawy o Beresce lub wystawy Herbert-Dedecius

Dlaczego Zbigniew Herbert pisał „miłosne” listy do Karla Dedeciusa? Jak wyglądają wycinanki Wisławy Szymborskiej?

I kto wprowadził Olgę Tokarczuk na rynek niemiecki? – na te pytania spróbujemy odpowiedzieć zaglądając do zbiorów Archiwum Karla Dedeciusa w Collegium Polonicum w Słubicach.

24.11.2019, niedziela, godz. 12:00, hol przy wejściu głównym

Zwiedzanie wystawy poświęconej 250 rocznicy bitwy pod Kunowicami

W tym roku przypada 250 rocznica bitwy, którą pod Kunowicami stoczyła armia pruska z wojskami koalicji rosyjsko-austriackiej. Wydarzenie to jest od 2009 roku badane przez dr hab. Grzegorza Podrucznego prof. UAM. Efektem dziesięcioletnich prac było odkrycie ponad 11 tysięcy zabytków. Niektóre z nich można zobaczyć na wystawie prezentowanej w Collegium Polonicum. W niedzielę 24.11 o godzinie 12.00 będzie można obejrzeć wystawę w towarzystwie jej twórcy, a także zobaczyć krótką prezentację na temat bitwy i jej badań. W tym dniu będzie można zobaczyć również specjalne, na co dzień nie eksponowane znaleziska.

Więcej informacji i cały program wydarzenia znajduje się na stronie:

www.szlaknaukowy.lubuskie.pl

Informacji udziela:

UAM Collegium Polonicum

Public Relations

ul. Kościuszki 1

69-100 Słubice

Tel. 61 829 6812