Banner Collegium Polonicum

„Gdzie jest moja spódnica ze wszystkich kwiatów świata” Poezja łączy. Trzy autorki – jeden region: Karin Wolff, Papusza, Angelika Kuźniak

Archiwum im. Karla Dedeciusa przy Collegium Polonicum w Słubicach wraz z Muzeum Kleista zapraszają we wtorek, 27 października 2020 roku o godz. 18:00 do siedziby muzeum  przy Faberstraße 6-7 we Frankfurcie nad Odrą na wieczór literacki poświęcony pamięci Karin Wolff.

Wstęp wolny!

Konieczna  jest rezerwacja miejsca pod numerem tel. 0049/335-387 221 30 lub mailem na adres: kasse@kleist-museum.de, spotkanie będzie tłumaczone symultaniczne na polski i niemiecki.

W rocznicę urodzin pochodzącej z Frankfurtu nad Odrą i zmarłej w 2018 roku tłumaczki zaprezentujemy wiersze romskiej pisarki Papuszy, odkrytej dla niemieckiego czytelnika przez Karin Wolff. Wiersze te zabrzmią w trzech językach: romskim, polskim i niemieckim.

W rozmowie z Angeliką Kuźniak – biografką Papuszy – Agnieszka Brockmann – kierowniczka Archiwum im. Karla Dedeciusa oraz Magdalena Paluska – menadżer Programu 360°·- Fundusz Kultury Nowego Społeczeństwa Miejskiego przedstawią szczególne okoliczności, które przyczyniły się do światowej sławy Papuszy i wzbudziły zainteresowanie Karin Wolff tą właśnie poetką.

Papusza – prawdziwe nazwisko Bronisława Wajs – była znaną w Polsce romską poetką i pieśniarką. Urodziła się w 1908 roku w Sitańcu koło Zamościa, zmarła w 1987 roku w Inowrocławiu. Wcześnie zaczęła układać własne pieśni w języku romskim. Nigdy nie chodziła do szkoły, czytać i pisać nauczyła się sama. Dopiero po spotkaniu z poetą i literaturoznawcą Jerzym Ficowskim spojrzała na swoje pieśni jak na poezję i zaczęła je zapisywać.

Ficowski, który uczył się języka romskiego podróżując z taborem Romów, przełożył pieśni Papuszy na polski i udostępnił je dla szerszej publiczności. Klarowne piękno tych wierszy ujęło nie tylko krytyków, ale także środowisko literackie i przyniosło Papuszy ogólne uznanie. Za popularność poetka musiała jednak zapłacić wysoką cenę: Oskarżona o zdradę została wykluczona ze społeczności Romów.

Autorka biografii Papuszy, polska pisarka i reporterka Angelika Kuźniak, pochodzi ze Słubic. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz lingwistykę na Uniwersytecie w Maceracie. Jest autorką wielu wyróżnionych opowieści biograficznych m. in. o Marlenie Dietrich, Ewie Demarczyk, Zofii Stryjeńskiej i Oldze Boznańskiej. Na bohaterki swoich biograficznych reportaży Angelika Kuźniak wybiera zwykle artystki, których drogi życiowe są trudne i które muszą walczyć o swoją niezależność materialną i artystyczną. Książka o Papuszy ukazała się w 2013 roku w Polsce.

Zainteresowanie „trudnymi” autorami i szczególną literaturą łączy wszystkie trzy bohaterki tego wieczoru. Niezależność artystyczna i wolność myśli to tematy zajmujące każdą z nich. Zgodnie z zainicjowaną przez Karin Wolff tradycją salonu literackiego spotykamy tego wieczoru trzy pisarki, aby za ich pośrednictwem porozmawiać o tych ważnych problemach.

Wydarzenie finansowane w ramach Programu 360°·- Fundusz Kultury Nowego Społeczeństwa Miejskiego Niemieckiej Federalnej Fundacji Kultury (Kulturstiftung des Bundes)

Informacji udziela:

Dr Agnieszka Brockmann
Kierownik Biblioteki
Collegium Polonicum
ul. Kościuszki 1
69-100 Słubice
Tel. 61 829 6752
e-mail: brockmann@europa-uni.de
www.cp.edu.pl