Banner Collegium Polonicum

Ogród na tarasie widokowym Collegium Polonicum wspólnym polsko-niemieckim projektem mieszkańców dwumiasta

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ogrodnictwem do aktywnego udziału w projektowaniu ogrodu na tarasie widokowym Collegium Polonicum. Jest to również możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia pod okiem ekspertów z Polski i Niemiec oraz poszerzenia wiedzy na temat ogrodnictwa. Prace nad projektem i jego wykonanie odbędą się w ramach grupy roboczej z udziałem mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Wszystkie spotkania będą prowadzone w języku polskim i języku niemieckim i pozwolą uczestnikom uzupełnić wiedzę i wymienić się doświadczeniami na tematy związane z planowaniem ogrodu, nasionami, roślinami, kompostowaniem i pielęgnacją roślin. Wspólnie opracowany projekt ogrodów uczestnicy warsztatów będą realizować od wiosny 2021 budując ławki, sadząc nasiona czy zakładając grządki. 

„Ogrody na tarasie widokowym Collegium Polonicum mają zbliżyć społeczność studentów Collegium Polonicum oraz społeczność Słubic i Frankfurtu. Chcemy aby w Collegium Polonicum zarówno studenci jak i mieszkańcy dwumiasta mogli mieć „swój” kawałek przestrzeni, który ukształtowali własnymi rękami. Temu ma służyć projekt „Ogrody Słubfurckie” – wyjaśnia dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum.

Zapraszamy na spotkania przedstawiające cały projekt. Pierwsze z nich odbędzie się w środę, 9 grudnia br. o godz. 17.00 w budynku przy Brückenplatz we Frankfurcie nad Odrą (była sala gimnastyczna przy Carl-Philipp-Emanuel-Bach-Straße, 15230 Frankfurt nad Odrą). 

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału mailem na adres: ens@europa-uni.de

lub telefonicznie 61 829 6780.

Drugie spotkanie odbędzie się wirtualnie we wtorek, 15 grudnia br. o godz. 17.00 poprzez zoom:

https://us02web.zoom.us/j/87082025017 i będzie można je również obejrzeć na żywo na Facebooku:

https://www.facebook.com/brueckenplacmostowy

Ogród na tarasie widokowym Collegium Polonicum powstanie w ramach projektu „Ogrody Słubfurckie”, w ramach którego również zostanie rozbudowany już istniejący ogród na Placu Mostowym we Frankfurcie nad Odrą. Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Europejski Viadrina i Fundację na rzecz Collegium Polonicum we współpracy ze stowarzyszeniem "Słubfurt e.V." od listopada 2020 do grudnia 2021 roku. Celem projektu jest stworzenie nowych miejsc spotkań dla mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego. 

Projekt finansowany jest w ramach Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Pro Europa Viadrina dla Programu Współpracy INTERRG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.​