Banner Collegium Polonicum

Rola Uniwersytetu Europejskiego w nauce i społeczeństwie – dyskusja panelowa zainauguruje obchody „30 lecia Viadriny”

Dyskusja panelowa online oraz wernisaż wystawy fotograficznej otworzą 15 lipca br. obchody 30-lecia Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Obchody rozpoczną się w rocznicę podpisania aktu założycielskiego 15 lipca 1991 r. i potrwają do października 2022 r. – jesienią 30 lat temu pierwsze studentki i pierwsi studenci rozpoczęli studia na Viadrinie. Jubileuszowe wydarzenia mają na celu refleksję nad historią uczelni i jej rolą w przyszłości.

Od 15 lipca br. hasło „30 lat Viadriny” będzie widoczne na ulicach dwumiasta na kolorowych flagach i banerach. Zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli mediów na uroczyste podniesienie flag na placu przed budynkiem Audimax w czwartek, 15 lipca br. o godz. 14.30.

Następnie o  godz. 15.00 rozpocznie się dyskusja online „30 lat Uniwersytetu Europejskiego – o roli Viadriny w nauce i społeczeństwie”. W dyskusji udział wezmą:

Małgorzata Kopka-Piątek, Dyrektorka Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych w Warszawie
Svea Kühl, przewodnicząca samorządu studenckiego AstA Viadrina
Tobias Dünow, Sekretarz Stanu ds. Nauki, Badań Naukowych i Kultury w Brandenburgii
prof. dr dr h. c. mult. Christoph Markschies, Prezydent Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk
Claus Junghanns, Burmistrz Frankfurtu nad Odrą
prof. dr Julia von Blumenthal, Prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina
Rozmowę poprowadzi Stephan Detjen, dziennikarz i główny korespondent stołecznego studia Deutschlandradio. 

Dyskusja będzie transmitowana na żywo w internecie i tłumaczona symultanicznie na język polski. Zainteresowanych prosimy o rejestrację do poniedziałku, 12 lipca na stronie www.europa-uni.de/30lat.

O godz. 17.00 w galerii przed Biblioteką Uniwersytecką odbędzie się wernisaż wystawy „30 lat Viadriny na zdjęciach”. Około 560 fotografii na 14 wielkoformatowych planszach przedstawia wybrane wydarzenia z historii Viadriny oraz różnorodność życia uniwersyteckiego. Wystawę będzie można oglądać do końca października 2022 r.

Również od 15 lipca po raz pierwszy wystawa dotycząca 30 lat Viadriny dostępna będzie także online. 100 wybranych fotografii i związane z nimi anegdoty i historie przybliżą Państwu ostatnie trzy dziesięciolecia naszej uczelni.

Program wydarzeń jubileuszowych oraz historia uczelni znajdują się na polskiej www.europa-uni.de/30lat i niemieckiej www.europa-uni.de/30Jahre stronie internetowej.

Historia Viadriny

Akt założycielski Uniwersytetu Europejskiego Viadrina podpisano 15 lipca 1991. W październiku 1992 roku 460 studentek i studentów rozpoczęło studia na dwóch pierwszych Wydziałach Prawa i Ekonomii. W roku akademickim 1993/1994 powołano Wydział Kulturoznawstwa – zaledwie rok po rozpoczęciu kształcenia w październiku 1993 r. we Frankfurcie studiowało łącznie 1 100 studentek i studentów. 180 lat po zamknięciu w 1811 r. Uniwersytetu Frankfurckiego i przeniesieniu go do Wrocławia, Frankfurt nad Odrą ponownie stał się miastem uniwersyteckim.

Dodatkowych informacji udziela:

Uniwersytet Europejski Viadrina

Dział Prasy i Promocji

tel.: +49 (0)335 5534 4515

presse@europa-uni.de

www.europa-uni.de