Banner Collegium Polonicum

Dyskusja panelowa “Cross-border Cooperation, Academic Institutions and Re-bordering in Contemporary Europe” otwiera obchody 30-lecia Collegium Polonicum

Oficjalne obchody30-lecia Collegium Polonicum otworzy dyskusją panelową na temat transgranicznej nauki „Cross-border Cooperation, Academic Institutions and Re-bordering in Contemporary Europe”, która odbędzie się w czwartek, 17 czerwca 2021 w godz. 12:00-14:00. Dyskusję można będzie śledzić online pod adresem: https://tiny.pl/r39w8

Uroczystość otworzą prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum.
W dyskusji panelowej udział wezmą naukowcy od lat zajmujący się badaniami dotyczącymi współpracy transgranicznej:

  • prof. Hynek Böhm, Uniwersytet Techniczny w Libercu, Czechy, Uniwersytet Opolski
  • prof. Dorte Jagetic Andersen, Uniwersytet Południowej Danii
  • Gyula Ocskay, dyrektor Instytutu European Institute of Cross-Border Studies, Budapeszt, Węgry.

Rozmowę moderuje prof. Jarosław Jańczak, politolog, pracownik naukowy zarówno Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jak i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, od wielu lat związany z Collegium Polonicum w Słubicach.

dyskusja-600 ©Tomasz Stefański

Z okazji 30-lecia uczelnia przygotowała bogaty program. Powstał już pamiątkowy mural, który znajduje się filarze łączącym budynek główny z budynkiem Biblioteki, który przedstawia 30 lat współpracy między Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz nawiązuje do międzynarodowego charakteru Collegium Polonicum.

Ponad 20% studentów Collegium Polonicum to obcokrajowcy, a dzięki nowym kierunkom studiów takim jak Studia o Polsce czy Digital Entrepreneurship ich liczba z roku na rok będzie nadal rosła.

Punktem kulminacyjnym jubileuszu będzie otwarcie dużej auli po kapitalnym remoncie spowodowanym pożarem w lipcu 2018 roku. Na jesień 2021 zaplanowano wernisaż wystawy malarskiej „Portrety Collegium Polonicum”, przedstawiającej osoby związane z życiem placówki oraz prezentację albumu fotograficznego. II Zjazd Absolwentów CP odbędzie się prawdopodobnie dopiero w 2022 roku, aby można było spotkać się na miejscu.

Program strony jubileuszowej z programem: www.cp.edu.pl/30lat

O Collegium Polonicum

Collegium Polonicum to wspólna placówka badawczo-dydaktyczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina
we Frankfurcie nad Odrą. To wyjątkowa transgraniczna jednostka na polsko-niemieckim pograniczu, gdzie mają miejsce codzienna międzynarodowa współpraca, integracja i nauka.

W 1991 roku został reaktywowany Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i w tym samym roku narodziła się idea utworzenia w symbolicznym miejscu, na granicy polsko-niemieckiej, placówki naukowo-dydaktycznej. I tak oto Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wspólnie powołały Collegium Polonicum w Słubicach.