Banner Collegium Polonicum

Wystawa rysunków oczu w ramach projektu „W_oka_mgnieniu o naszym dwumieście Frankfurcie nad Odrą i Słubicach” w Collegium Polonicum w Słubicach

IMG_20211005_091934-a-190 ©Ewa Bielewicz-Polakowska

W dniach od 04 października do 27 grudnia 2021 roku w foyer Collegium Polonicum w Słubicach można obejrzeć 15 prac – rysunków oczu narysowanych węglem przez artystkę Monikę Leonhardt. Prace powstały w ramach projektu projektu „W_oka_mgnieniu o naszym dwumieście Frankfurcie nad Odrą i Słubicach”, do którego zaproszono 30 osobistości z Frankfurtu nad Odrą i w Słubicach.

Wśród prezentowanych w Collegium Polonicum prac znajdują się portrety oczu osób związanych z placówką: Janine Nuyken, wiceprezydentki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz dr. Krzysztofa Wojciechowskiego, dyrektora Collegium Polonicum.

„Trudny czas pandemii niemal sparaliżował życie towarzyskie. Kiedy się spotykaliśmy, widzieliśmy tylko oczy ponad maskami zasłaniającymi usta. Tak zrodził się pomysł, aby narysować właśnie oczy”. – wyjaśnia Monika Leonhardt.

Finisaż wystawy odbędzie się 7 grudnia br. o godz. 17:00 w foyer Collegium Polonicum.

Projekt realizowali wspólnie: Monika Leonhardt (MinoArt) pomysłodawczyni i artystka, która narysowała oczy i wydała książkę; Monika Linde, koordynatorka projektu, która czuwała nad jego sprawnym przebiegiem; Lothar Ruhlig, autor tekstów do zdjęć oraz Maciej Rokita, tłumacz tekstów na język polski.

Do projektu należy publikacja, w której znajdują się reprodukcje prac wraz z wypowiedziami uczestników projektu na temat życia w dwumieście i zaangażowania mieszkańców w życie innych. Publikacja ma szczytny cel. Z dobrowolnych datków zebranych za zakup książki skorzystają cztery instytucje społeczne: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z nowotworem e.V.; Opferhilfe Land Brandenburg e.V.; „Amazonki" z Gorzowa oraz Fundacja Grupy Pomagamy w Słubicach.

Zebrane środki zostaną przekazane wyżej wymienionym instytucjom w dniu 16 grudnia br. w CityTreff – Polsko-Niemieckim Punkcie Współpracy na rzecz Seniorów.

Publikację można nabyć w Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej do 10 grudnia br.

Projekt został sfinansowany poprzez crowdfunding na platformie Startnext.