Banner Collegium Polonicum

Wernisaż wystawy „Karl Dedecius. Między słowami – między narodami” – Archiwum im. Karla Dedeciusa świętuje 20-lecie

Z okazji dwudziestej rocznicy swego powstania Archiwum im. Karla Dedeciusa zaprasza na otwarcie wystawy „Karl Dedecius. Między słowami – między narodami”, które odbędzie się 23 listopada 2021 roku o godz. 18:00 w Collegium Polonicum w Słubicach, w sali konferencyjnej nr 13.

Wydarzenie nawiązuje do 15 lipca 2001 roku, kiedy to Karl Dedecius – znany i ceniony tłumacz literatury polskiej na język niemiecki – przekazał Uniwersytetowi Europejskiemu Viadrina pierwszą część swojego archiwum wraz z zadaniem poszerzenia go o dalsze zbiory oraz przekształcenia w archiwum tłumaczy literatury i mediatorów kultury.

Wystawa „Karl Dedecius. Między słowami - między narodami” została przygotowana w ścisłej współpracy z Fundacją im. Karla Dedeciusa, Uniwersytetem Łódzkim i Muzeum Miasta Łodzi. Jest ona wspólnym wkładem tych instytucji w Rok Karla Dedeciusa. Na szesnastu dwujęzycznych (polskich i niemieckich) tablicach przedstawiono najważniejsze etapy życia i twórczości oraz najważniejsze dzieła Karla Dedeciusa. Są to nie tylko tłumaczenia i obszerne wydania literatury polskiej w przekładzie na niemiecki, ale także wiele instytucji, które powstało z inicjatywy lub przy udziale Karla Dedeciusa. Instytucje te pielęgnują do dziś ideową i literacką spuściznę tłumacza oraz działają zgodnie z jego przesłaniem na rzecz popularyzacji kultury i porozumienia między narodami.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w święcie Archiwum i święcie tłumacza w Collegium Polonicum w Słubicach.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do 19 listopada 2021 roku telefonicznie: 61 829 6752 lub przez e-mail: KDA@europa-uni.de.

Informacji udziela kierowniczka Archiwum im. Karla Dedeciusa, dr Agnieszka Brockmann: tel. 61 829 6752, e-mail: KDA@europa-uni.de

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Archiwum im. Karla Dedeciusa:

https://www.ub.europa-uni.de/pl/benutzung/bestand/kda/index.html