Banner Collegium Polonicum

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą świętuje 30-lecie

30 lat temu, 15 lipca 1991 roku, podpisano akt założycielski Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. W październiku 1992 r. pierwsze studentki i pierwsi studenci przybyli do Frankfurtu nad Odrą i świętowali rozpoczęcie studiów podczas uroczystego otwarcia pierwszego roku akademickiego.

Z okazji tych rocznic, w okresie od lipca 2021 r. do października 2022 r., na Uniwersytecie Europejskim Viadrina odbędą się różne wydarzenia dotyczące zarówno 30-letniej historii Viadriny, jak i roli uczelni w przyszłości. Program wydarzeń oraz historia uczelni znajdują się na polskiej www.europa-uni.pl/30lat i niemieckiej www.europa-uni.de/30Jahre stronie internetowej.

Obchody 30-lecia zainauguruje dyskusja panelowa „30 lat Uniwersytetu Europejskiego – o roli i oczekiwaniach wobec Viadriny”, która odbędzie się w czwartek, 15 lipca o godz. 15.15.

W dyskusji udział wezmę wezmą:

- dr Agnieszka Łada, zastępczyni dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt

- prof. dr. dr. h. c. mult. Christoph Markschies, Prezydent Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk

- René Wilke, Nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą

- Tobias Dünow, Sekretarz Stanu ds. Nauki, Badań Naukowych i Kultury w Brandenburgii

- prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Viadriny

- Svea Kühl, przewodnicząca samorządu studenckiego AstA Viadrina.

Rozmowę poprowadzi Stephan Detjen (dziennikarz i główny korespondent stołecznego studia Deutschlandradio).

 Następnie o godz. 17.00 w galerii przed Biblioteką Uniwersytecką odbędzie się wernisaż wystawy „30 lat Viadriny na zdjęciach”. Ok. 560 fotografii na 14 planszach przedstawia wybrane wydarzenia z historii uniwersytetu. Wystawa będzie otwarta do końca października 2022 r. Od 15 lipca część zdjęć z krótkimi opisami będzie dostępna również online.

W ramach 30-lecia uczelni planowane jest także przeprowadzenie badań naukowych dotyczących przeszłości budynków uniwersyteckich. W semestrze zimowym 2021/22 i semestrze letnim 2022 studenci i studentki pod kierownictwem historyka prof. dr. Wernera Benecke zajmą się historią budynków Viadriny. Wyniki ich pracy zostaną zaprezentowane w formie wystawy w lipcu 2022 r.

 Na zakończenie obchodów 30-lecia Uniwersytet Europejski Viadrina zaprosi ponownie absolwentki i absolwentów do Frankfurtu nad Odrą – 30 lat po tym, jak pierwsze studentki i pierwsi studenci rozpoczęli studia na Viadrinie.

 Historia Viadriny

Akt założycielski Uniwersytetu Europejskiego Viadrina podpisano 15 lipca 1991. W październiku 1992 roku 460 studentek i studentów rozpoczęło studia na dwóch pierwszych Wydziałach Prawa i Ekonomii. W roku akademickim 1993/1994 powołano Wydział Kulturoznawstwa –  zaledwie rok po rozpoczęciu kształcenia w październiku 1993 r. we Frankfurcie studiowało w sumie 1 100 studentek i studentów. 180 lat po tym, jak zamknięto stary Uniwersytet Frankfurcki w 1811 r.  i przeniesiono go do Wrocławia, Frankfurt nad Odrą ponownie stał się miastem uniwersyteckim.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Uniwersytet Europejski Viadrina

Dział Prasy i Promocji

tel.: +49 (0)335 5534 4515

presse@europa-uni.de

www.europa-uni.de