Banner Collegium Polonicum

"Recepty Starego Doktora" - książka dr Agnieszki Zgrzywy

recepty_starego_doktora_190 ©Wydawnictwo PWN

W wydawnictwie PWN ukazała się publikacja dr Agnieszki Zgrzywy "Recepty Starego Doktora. . Wypisy z dzieł Janusza Korczaka". Dr Agnieszka Zgrzywa od wielu lat wykłada w Collegium Polonicum, wydała książkę "Poeta i baśń" o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim oraz pod nazwiskiem Dworniczak książkę "Stanisław Grochowiak".

Jej pasją są dydaktyka i metodyka nauczania, tłumaczenia z języka rosyjskiego i niemieckiego oraz śpiew (YouTube: MI-JA Aga).

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich do czytania!

Książkę można kupić w internetowej księgarni PWN pod adresem: https://ksiegarnia.pwn.pl/Recepty-Starego-Doktora,961184924,p.html

"Recepty Starego Doktora’ to wybór cytatów inspirujących, łamiących utarte schematy i pobudzających do refleksji nad naturą dziecka i jego relacjami z dorosłymi. Mimo upływu lat myśl Korczaka nie traci na aktualności.

Chcę nauczyć rozumieć i kochać cudowne, pełne życia i olśniewających niespodzianek – twórcze 'nie wiem' współczesnej wiedzy w stosunku do dziecka.

 Autorka o książce:

"Wybrałam Recepty do tego tomu, przejęta mądrością Starego Doktora, wzruszona jego szczerością i zafascynowana logiką zaleceń dla rodziców i wychowawców oraz dla wszystkich, których troską jest pielęgnowanie więzi międzyludzkich − nie tylko tych z dziećmi.

Jest bowiem teraz rzeczą ważniejszą niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, by przypominać ludziom na wszelkie sposoby, jak ważne są dobre, przyjazne relacje, oparte na pogodnym i polubownym łagodzeniu konfliktów, na akceptacji różnic i szacunku dla odmiennego sposobu życia, charakteru, upodobań.

Nawet jeśli realia czasu się zmieniły, nie zmieniła się potrzeba doskonalenia samego siebie u tych wszystkich, którzy są choć w części odpowiedzialni za kształt życia drugiego człowieka".