Banner Collegium Polonicum

Uniwersytet Europejski Viadrina uhonorował Różę Gräfin von Thun und Hohenstein 21. Nagrodą Viadriny. / Posłanka do Parlamentu Europejskiego wygłosi przemówienie na temat polityki europejskiej.

Za wieloletnie zaangażowanie na rzecz Europy Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uhonorował publicystkę i polityczkę Różę Gräfin von Thun und Hohenstein 21. Nagrodą Viadriny. Z okazji wręczenia Nagrody w czwartek, 13 października 2022 roku, posłanka do Parlamentu Europejskiego wygłosi przemówienie na temat polityki europejskiej w auli Audimax Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, ul. Logenstraße 4 we Frankfurcie nad Odrą. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w gali wręczenia Nagrody podczas inauguracji 31. roku akademickiego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.00, będzie tłumaczona symultanicznie na język polski i niemiecki oraz transmitowana na żywo w internecie.
Więcej informacji na temat wydarzenia i rejestracja: www.europa-uni.de/nagrodaviadriny

„Honorujemy Różę Thun Nagrodą Viadriny jako zaangażowaną Europejkę, która od dziesięcioleci działa na rzecz pogłębienia i rozwoju integracji europejskiej – najpierw jako przedstawicielka struktur społeczeństwa obywatelskiego, a od 2009 roku jako posłanka do Parlamentu Europejskiego. Jako polski proeuropejski głos Róża Thun jest od dawna dobrze znana w Niemczech i wnosi znaczący wkład w konstruktywny dialog polsko-niemiecki na temat przyszłości Europy.” – czytamy w uzasadnieniu Kuratorium Fundacji Nagrody Viadriny.

Program gali wręczenia Nagrody:

- Powitanie i inauguracja 31. roku akademickiego przez prof. dr Evę Kocher, Pierwszą Wiceprezydentkę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina

- Wręczenie 21. Nagrody Viadriny Róży Gräfin von Thun und Hohenstein

- Przemówienie laureatki na temat polityki europejskiej pt. „Europa i jej aktualne wyzwania”

- Wręczenie Nagrody Towarzyszącej projektowi „Weimarer Dreieckchen”

- Uhonorowanie szczególnie udanych projektów tygodnia inauguracyjnego dla studentek i studentów

Galę uświetni pianista Søren Gundermann, który wykona fragmenty swoich „Wariacji europejskich”. Po części oficjalnej zapraszamy na poczęstunek w foyer auli Audimax.

 

Informacje o laureatce

Róża Gräfin von Thun und Hohenstein jest polską polityczką szczególnie zaangażowaną w integrację europejską. Od 2009 r. jest posłanką do Parlamentu Europejskiego, najpierw jako członkini Europejskiej Partii Ludowej (EPL), a od ubiegłego roku należy do liberalno-centrowej frakcji Renew Europe (Odnowić Europę). Członkini partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Róża Thun ukończyła w 1979 r. filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie już podczas studiów angażowała się w działalność opozycji demokratycznej. Była m.in. rzeczniczką Studenckiego Komitetu Solidarności (SKS). W latach 1981-1991, po wyjściu za mąż za Niemca Franza Grafa von Thun und Hohenstein, mieszkała w Niemczech, skąd wspierała polską opozycję. W latach 1992-2005 zaangażowana w rozwój Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie. Jako jej dyrektorka realizowała kampanię na rzecz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W latach 2005-2009 kierowała Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

W swojej pracy w Parlamencie Europejskim Róża Thun skupia się m.in. na ochronie konsumentek i konsumentów poprzez jednolite przepisy, np. zniesienie opłat roamingowych i wprowadzenie jednolitych ładowarek. Zajmuje się także ochroną środowiska, regulacjami jednolitego rynku cyfrowego, bezpieczeństwem produktów i regulacjami gospodarki o obiegu zamkniętym. Róża Thun jest zdecydowaną obrończynią praworządności i praw człowieka w Polsce i na całym świecie, angażuje się w kampanie dotyczące praw migrantek i migrantów przybywających do Polski oraz wspiera opozycję demokratyczną w Kazachstanie.

Nagroda Viadriny

Fundacja Nagrody Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina przyznaje Nagrodę Viadriny w wysokości 5.000 euro osobistościom i inicjatywom, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego porozumienia. Do grona laureatek i laureatów Nagrody należą m.in. laureat Nagrody Nobla Günter Grass (2001), polscy publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), były premier Tadeusz Mazowiecki (2009), laureat Oscara Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagrody Grammy Krzysztof Penderecki (2011), były minister spraw zagranicznych Niemiec Hans-Dietrich Genscher (2012), działacz na rzecz praw obywatelskich Wolfgang Templin (2015), reżyserka Agnieszka Holland (2019) oraz partnerstwo miast Gdańska i Bremy (2021).

 

Dodatkowych informacji udziela:

Uniwersytet Europejski Viadrina

Biuro Prasowe

tel.: +49 (0)335 5534 4515

www.europa-uni.de