Banner Collegium Polonicum

Uniwersytet Europejski Viadrina zaprasza na wystawę „Ausgewiesen! Historia Polenaktion 1938” w Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą

28 października 1938 r. w Rzeszy Niemieckiej aresztowano i deportowano do Polski 17 tys. Żydów z polskim obywatelstwem. Ponad 8 tysięcy wypędzonych trafiło do Zbąszynia, gdzie przebywali do 10 miesięcy w prowizorycznych noclegowniach, zanim pozwolono im wyjechać do krewnych w głębi Polski lub wyemigrować za granicę.
To wydarzenie i jego konsekwencje upamiętnia wystawa „Ausgewiesen! Historia Polenaktion 1938” w Kościele Mariackim (Marienkirche) we Frankfurcie nad Odrą, która zostanie otwarta w piątek, 28 października 2022 r., o godz. 16.00. Wystawa będzie pokazywana we Frankfurcie do niedzieli 27 listopada 2022 r. na zaproszenie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Instytutu Historii Stosowanej.

Wystawa prezentuje historię sześciu żydowskich rodzin z Berlina przed, w trakcie i po 28 października 1938 r. Na potrzeby prezentacji we Frankfurcie nad Odrą pierwotna wystawa została uzupełniona o losy frankfurtczyka Eliasza Rammera, które opracował prof. dr Werner Benecke i zespół jego profesury Kultury i Historii Europy Środkowej i Wschodniej na Uniwersytecie Europejskim Viadrina.
Wystawa prezentowana we Frankfurcie nad Odrą jest rozwinięciem wystawy Aktives Museum Faschismus und Widerstand in Berlin e. V. i Instytutu Studiów Wschodnioeuropejskich na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, która była pokazana w Berlinie w 2018 roku.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 28 października 2022 r., godz. 16.00, w Sali Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Logenstraße 11.

Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Program:
Powitanie
prof. dr Werner Benecke, Uniwersytet Europejski Viadrina

Przemówienia gości

Jobst-Hinrich Ubbelohde, Sekretarz Stanu ds. Europy i Komisarz ds. Stosunków Polsko-Brandenburskich Kraju Związkowego Brandenburgia

dr Karl-Konrad Tschäpe, przewodniczący Instytutu Historii Stosowanej
dr Christoph Kreutzmüller, przewodniczący Stowarzyszenia Aktives Museum w Berlinie


Wprowadzenie do wystawy
dr Alina Bothe (FU Berlin), kuratorka wystawy

Wydarzenia towarzyszące:

- środa, 9 listopada 2022 r., godz. 14.00-15.30, kościół Mariacki: oprowadzanie po wystawie z kuratorką dr Aliną Bothe (w języku niemieckim)
- środa, 9 listopada 2022 r., godz. 16.00-18.00, Logensaal, Logenstraße 11: Wykład w ramach kolokwium Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce z udziałem prof. dr. Wernera Benecke i dr Aliny Bothe (w języku niemieckim)
- poniedziałek, 21 listopada 2022, godz. 18.00-20.00, sala Logensaal, Logenstraß11: Prezentacja lokalnych projektów upamiętniających w Zbąszyniu w ramach Kolokwium Europy Wschodniej z Wojciechem Olejniczakiem, prezesem Fundacji TRES i z dr Lidią Zessin-Jurek, Czeska Akademia Nauk. Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski.

 

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Biuro Prasowe
tel.: +49 (0)335 5534 4515
presse@europa-uni.de
www.europa-uni.de