Banner Collegium Polonicum

Warsztaty na temat mowy nienawiści oraz spektakl teatralny „Wśród naszych” w Collegium Polonicum w Słubicach

W ramach kongresu Nowa Amerika w Collegium Polonicum w Słubicach odbędą się warsztaty na temat mowy nienawiści oraz przedstawienie teatralne „Wśród naszych” Teatru Brama z Goleniowa.

Od ponad 26 lat dyrektor Teatru Brama Daniel Jacewicz nieustannie rozwija własne metody tworzenia przestrzeni do artystycznego samorozwoju. Warsztaty stawiają na partnerstwo z uczestnikami i opierają się na uważności na ich potrzeby i zainteresowania artystyczne. Jego warsztaty wykorzystują elastyczną formułę, która jest dostosowywana do każdego spotkania. Każda sesja koncentruje się na treningu głosu i emisji, zaczynając od ćwiczeń uwalniających głos i uczących go kontrolować.

Warsztaty pokażą jak opowiedzieć własną historię bez mowy nienawiści, co może wzmocnić praktykę artystyczną i pomóc w poruszaniu się w ciągle zmieniającym się współczesnym świecie. Historie, które opowiadamy i sposób, w jaki się prezentujemy, wpływają na kontakty, które nawiązujemy i sieci, które budujemy - oferując możliwość reorientacji w teraźniejszości obciążonej wieloma konfliktami.

Warsztaty na temat mowy nienawiści odbędą się w dniach 26-28 października br. w godz. 16:00-18:00 w sali nr 202 w Collegium Polonicum w Słubicach.

W sobotę, 29 października br. o godz. 20:00 w dużej auli Collegium Polonicum odbędzie się spektakl teatralny „Wśród naszych (among us)” Teatru Brama z Goleniów.

To spektakl o tym, jak rozdarcie jednostki powoduje rozłam w społeczeństwie. Przypatrując się drobiazgowości i brakowi umiejętności zobaczenia siebie w drugim człowieku, spektakl zgłębia problem osamotnienia w tłumie, spowodowany niedostatkiem empatii. Przyglądamy się ludziom chowającym się pod maskami stanowisk, zawodów i pseudopoglądów. Przedstawienie w wykonaniu grupy dorosłych z Teatru Brama, to również upomnienie się o dostrzeżenie w drugim człowieku kogoś takiego jak my, z tymi samymi radościami i tragediami, sukcesami i bolączkami. Jeżeli tego zaniechamy, stąd już krótka droga do wykluczenia i dehumanizacji, a nawet okrucieństwa.

„Wśród naszych” to manifest pokojowości i empatii – wartości, które wyraźnie tracą na znaczeniu w spolaryzowanym społeczeństwie, w świecie, w którym doświadczamy tragedii nierozstrzygalności: ścinać głowy czy lepić Nowy Świat z propagandy? Czy w takim świecie istnieje tylko wybór między kłamstwem a kłamstwem, czy może da się wydeptać nowe ścieżki? Każdy musi sobie zadać to pytanie sam, a odpowiedzi ciągle brak…

Spektakl wyreżyserował Daniel Jacewicz we współpracy z Filipem Stachurą.

Współpraca dramaturgiczna: Jeannette Słaby Światło i dźwięk: Wojciech Rosiński i Elias Saadeddine

Obsada: Maja Kamińska, Renata Łabaj, Jolanta Musialska, Emilia Rosińska, Anna Szczerba, Mariusz Posieczek, Grzegorz Rutkowski

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny! Serdecznie zapraszamy!

Hate SpeechA2_PL-600

Hate SpeechA2_PL2_600