Banner Collegium Polonicum

Konferencja oraz wystawa "Bitwa pod Kunowicami - historia lokalna widziana globalnie" w Collegium Polonicum w Słubicach

W piątek, 28 października br. w małej auli Collegium Polonicum odbędzie się konferencja wraz z panelem dyskusyjnym oraz prezentacją wystawy „Bitwa pod Kunowicami - historia lokalna widziana globalnie”. Organizatorami wydarzeń są Arle gGmbH oraz Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.

Wydarzenie skupi się na bitwie pod Kunowicami, która miała miejsce 12 sierpnia 1759 roku i była jedną z największych bitew wojny siedmioletniej z miażdżącą klęską armii pruskiej.

Od ponad 12 lat bitwa jest przedmiotem badań archeologicznych prowadzonych przez Collegium Polonicum w Słubicach. Z pola bitwy odzyskano około 10 tysięcy eksponatów, z których wiele można zobaczyć na wystawie towarzyszącej konferencji. Wydarzeniu będzie urozmaicone o pokaz repliki stroju pruskiego oraz wykłady o dzisiejszym znaczeniu bitwy dla mieszkańców Dwumiasta prof. UAM dr. hab. Grzegorza Podrucznego, który kierował badaniami archeologicznymi oraz Dr. Thomasa Weißbricha kierownika zbiorów militarnych Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie. W programie konferencji są również wykłady Leszka Lisieckiego, dyrektora Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie oraz pana Ryszarda Skałby dyrektora Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Konferencję poprowadzi Dr. Kristiane Janeke z Muzeum Historii Wojskowej w Dreźnie.

Bitwa pod Kunowicami ma znaczenie historyczne w Europie. Z tego powodu eksperci z Niemiec i Polski oraz zaproszeni goście wezmą udział w dyskusji i postarają się odpowiedzieć na kluczowe pytanie „Czy w Słubicach potrzebna jest placówka muzealno-edukacyjna, a przynajmniej wystawa o bitwie pod Kunowicami?”. Do dyskusji włączą się przedstawiciele administracji, instytucji kulturalnych, historycy  ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz mieszkańcy Dwumiasta.

Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać do 26.10.2022 r. na adres email: info@arle-ffo.de

Wydarzenie jest bez ograniczeń wiekowych, dwujęzyczne i bezpłatne.

PROGRAM

Dyskusja i konferencja została zorganizowana w ramach projektu “Bitwa pod Kunowicami - historia globalna widziana lokalnie” i dofinansowana jest z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Polska-Brandenburgia 2014-2020,finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)