Banner Collegium Polonicum

„Jest inaczej. Berlińska społeczność ukraińska a rosyjska agresja" – otwarcie wystawy „30 Ukrainek i Ukraińców w Berlinie” z dyskusją panelową

30UA_CP_sharepic_190

15 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w foyer Collegium Polonicum odbędzie się wernisaż wystawy „30 Ukrainek i Ukraińców w Berlinie” połączony z dyskusją panelową z bohaterami cyklu portretów na temat „Jest inaczej. Berlińska społeczność ukraińska a rosyjska agresja".

W panelu dyskusyjnym w sali bankietowej udział wezmą następujący goście:

- Oleksandra Bienert, artystka fotografik,

- Tetiana Goncharuk, dziennikarka i działaczka na rzecz praw człowieka,

- dr Olesia Lazarenko, wykładowczyni języka ukraińskiego w Centrum Językowym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Wydarzenie poprowadzi Inga Pylypchuk, dziennikarka i freelancerka z Berlina.

Spotkanie będzie prowadzone w języku niemieckim z tłumaczeniem na język ukraiński.

Na początku 2022 roku w Berlinie mieszkało około 24 tys. osób z ukraińską historią migracji. Od początku zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji w lutym tego roku ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie. Wcześniej berlińscy Ukraińcy musieli walczyć o zauważenie, wysłuchanie i zrozumienie dla swoich poglądów - obecnie Ukraina jest widoczna wszędzie. Budynki publiczne są oflagowane na żółto i niebiesko, w każdej linii metra słychać ukraiński, a na ulicach stolicy Niemiec nie ma tygodnia bez dużych demonstracji.

Jaki wpływ takie gwałtowne zmiany mają na ukraińską społeczność Berlina? Jak wyglądała ich sytuacja przed 24 lutego br., a jak to wygląda dzisiaj? Uczestnicy spotkania będą próbować znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

Stworzenie serii portretów „30 Ukrainek i Ukraińców w Berlinie” było jednym z działań podjętych w 2021 roku w celu zwiększenia widoczności Ukraińców w berlińskiej przestrzeni publicznej. Portrety zostały powieszone w wagonach metra. Ukraińcy zostali pokazani jako część Berlina w nurcie miasta. Potem zaczęła się wojna, a wraz z nią zupełnie nowe wyzwanie dla wyrażania pewności siebie, tożsamości i współpracy.

Organizatorem wydarzenia jest zespół Kyjiwer Gespräche (Rozmów kijowskich) we współpracy z Collegium Polonicum.

Więcej informacji:

Matthias Meier

Komunikacja Kyjiwer Gespräche

meier@european-exchange.org

kyiv-dialogue.com | european-exchange.org

Serię portretów można znaleźć również na Instagramie: @30_ukrainians.