Banner Collegium Polonicum

Viadrina zaprasza na wystawę i rozmowę z fotografem i biografką Tadeusza Różewicza

„Nie sposób pojąć ostatnich stu lat historii Polski bez poznania i zrozumienia Różewicza” – pisze Magdalena Grochowska, autorka najnowszej biografii poety i dramaturga Tadeusza Różewicza (1921-2014). Od wtorku 22 listopada 2022 roku Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zaprasza do zapoznania się z osobą Tadeusza Różewicza, jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego pokolenia powojennego. Wystawę „Różewicz - poeta, który inspiruje” z fotografiami Adama Hawałeja będzie można oglądać przed biblioteką w budynku głównym Viadriny (Hauptgebäude), Große Scharrnstraße 59 we Frankfurcie nad Odrą.

Wyjątkowym wydarzeniem uzupełniającym wystawę będzie rozmowa z udziałem fotografa Adama Hawałeja oraz dziennikarki i biografki Różewicza Magdaleny Grochowskiej, która odbędzie się w środę 30 listopada 2022 r., o godz. 16.00. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do sali Senatsaal (HG 109) w budynku głównym Viadriny. Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na język niemiecki i transmitowana na żywo w internecie. Po rozmowie fotograf oprowadzi gości po wystawie.

Kolekcja zdjęć Adama Hawałeja, która została wydana również w formie książki pt. „Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja”, jest o tyle szczególna, że Tadeusz Różewicz niechętnie pozwalał się fotografować. Hawałejowi udało się jednak wielokrotnie sfotografować poetę w latach 1986-2014. Fotograf prasowy i teatralny pracuje również jako fotoreporter, a za swoje zasługi został uhonorowany m.in. odznaką Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej w 2012 roku oraz Nagrodą im. Tadeusza Szweda przyznaną przez Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dziennikarka i reporterka „Gazety Wyborczej” Magdalena Grochowska przez pięć lat pracowała nad biografią „Różewicz. Rekonstrukcja”. Jej dzieło pokazuje dramat człowieka naznaczonego przez wojnę, który zrewolucjonizował polską poezję.

Wystawa i rozmowa z zaproszonymi gośćmi zostały zorganizowane przez Fundację im. Karla Dedeciusa oraz Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Więcej informacji:
https://www.ub.europa-uni.de/pl/benutzung/bestand/kd_stiftung/ausstellungen/index.html

Dodatkowych informacji udziela:
Uniwersytet Europejski Viadrina
Biuro Prasowe
tel.: +49 (0)335 5534 4515
presse@europa-uni.de
www.europa-uni.de